Erdoğan Protestosuna Yıllar Sonra Hapis Cezası

Aralık 2012'de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı Göktürk-2 uydusunun fırlatılma töreni esnasında, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde yapılan eylemlerle ilgili işleyen davada 45 ODTÜ öğrencisi 10'ar ay hapis cezası aldı.

Erdoğan Protestosuna Yıllar Sonra Hapis Cezası
Erdoğan Protestosuna Yıllar Sonra Hapis Cezası Tuğba Önkibar
Bu içerik 817 kez okundu.

ODTÜ'de Aralık 2012'de yaşanan olaylardan dört yıl sonra 45 ODTÜ'lü hakkında açılan davada karar verildi.  Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararla sanıklar “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet” suçlarından 10’ar aylık hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, öğrencilerden üçüne verdiği cezaya dair hükmün açıklanmasını ise avukatlarının talebi üzerine geri çekti.

NE OLMUŞTU?

18 Aralık 2012'de Göktürk 2 adlı uydunun fırlatılmasını izlemek üzere dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan TÜBİTAK'a ziyaret gerçekleştirecekken, ODTÜ öğrencileri Erdoğan'ı protesto etmiş ve polisin de sert müdahalesiyle olaylar günlerce sürmüştü. Çok sayıda ODTÜ öğrencisi gözaltına alınmış, bunların 45'i hakkında soruşturma devam ediyordu.

odtü tubitak göktürk 2 öğrenci hapis cezası gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500