Erdoğan Talimat Verdi Sınav Sistemi Yine Değişti

YÖK üniversiteye giriş için açıkladığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) bir ayda üçüncü kez değişikliğe gitti.

Erdoğan Talimat Verdi Sınav Sistemi Yine Değişti
Erdoğan Talimat Verdi Sınav Sistemi Yine Değişti Meltem Yüksel
Bu içerik 6149 kez okundu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda bir ayda üçüncü kez değişikliğe gidildi. YGS-LYS sistemini kaldırmakla övünen YÖK, ilk oturumda soru sayısını 80’den 120’ye çıkarıp, oturumları 2 güne bölerek sistemde başa döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan sistemde yine Erdoğan’ın talimatıyla değişikliğe gidildi. Öğrencilerin 4 aylık sınav maratonunda stres yaşadığı gerekçesi ile kaldırılan YGS-LYS yerine, tek güne indirilmiş iki oturumdan oluşan YKS, yeniden iki ayrı güne bölünmüş oldu. Sınavın ilk oturumunda Türkçe ve Matematik sorularından oluşacağı açıklanırken, Temel Yeterlilikler Sınavı’nda da (TYT) soru sayısı artırıldı. YÖK sınavın ikinci oturumunda herhangi bir değişikliğe gitmeyerek Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanı türlerine de dokunmadı.

Bu anlamda sınavın birinci oturumu 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verildi. Sınav sorularına ise Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe ve Tarih’ten 5’er soru olmak üzere toplam 20, Sosyal Bilimler sorusu ile 6 Biyoloji, 7 Fizik ve 7 Kimya olmak üzere toplam 20 Fen Bilimleri sorusu eklenerek 80 olan soru sayısı 120’ye çıkarıldı. Sınav süresi de 135 dakika olarak açıklandı.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

YÖK Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan Üniversite Sınav
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Babacan’ın FETÖ Soruşturmasında Gelişme
Ali Babacan’ın FETÖ Soruşturmasında Gelişme
Eljif Elmas Piyangosu
Eljif Elmas Piyangosu