Erdoğan Topa Tutuldu

ABD Kongresi’nde Türkiye konulu gerçekleşen oturumda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok sert bir şekilde eleştirildi.

Erdoğan Topa Tutuldu
Erdoğan Topa Tutuldu Yaren Yalçın
Bu içerik 731 kez okundu.

‘Darbe Girişimi Sonrası Türkiye’ başlıklı oturumda, kongre üyeleri Erdoğan’ın başarısız darbe girişimini, siyasi gücünü daha da arttırmak için fırsat olarak kullandığı görüşünü dile getirirken, Erdoğan için ‘Megalomanyak’ ifadesi kullanıldı.

Söz konusu oturumda Gazetecileri Koruma Komitesi Avrupa ve Orta Asya Programı Koordinatörü Nina Ognianoa, Amerikan İlerleme Merkezi düşünce kuruluşu uzmanı Alan Makovsky, Şiddet İçeren Aşırılık Çalışmaları Uluslararası Merkezi Başkan Yardımcısı Ahmet Yayla e Atlantik Konseyi düşünce kuruluşunun uzmanı Aaron Stein konuşmacı olarak yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan için, Alt Komite Başkanı Cumhuriyetçi Parti California Milletvekili Dana Rohrabacher şu ifadeleri kullandı:

“Erdoğan, başarısız darbe girişimini siyasi gücünü daha da artırmak için fırsat olarak kullanarak, zaten kötü olan vaziyeti daha da kötü hale getiriyor.

Yolsuzluk haberleri çıkmadan önce Erdoğan’ın Gülenciler’le bir problemi yok gibi görünüyordu. Ancak Gülenciler, iktidardaki kişiyle bağlarını koparacağını bile bile bunu rapor etme ihtiyacı hissettiler. Bu bence iyi bir şey. Megalomanyak haline gelmekte olduğu görülen bir kişi tarafından çocuklarının bile tutuklanabileceğini bilen cesur insanlara sahipsiniz demek.

Eğer Erdoğan bunu halkının gerçek demokratik haklarını yok etmek, Batı ile bağlarını kesmek, demokratik uygulamaları sonlandırmak için kullanmak istiyorsa bu asla kabul edilemez ve Türk halkı tarihi için felaket olur.”

Amerikan İlerleme Merkezi’nden Alan Makovsky, Cemaat’in düşmanlarını takip etmek için Türkiye’de devlet kurumlarını kullandığı gizli bir tarafının da bulunduğuna dair dolaylı kanıtların olduğunu, Balyoz ve Ergenekon davalarında da bunun görüldüğünü söyledi. Makovsky ayrıca Cemaat ile ilgili komplo teorilerinin doğru olsa dahi bunun Gülen’in darbe emrini bizzat verdiğini kanıtlamayacağını öne sürdü.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nden Nina Ognianova, 15 Temmuz sonrasında hükümet tarafından medyaya uygulanan baskıların görülmemiş seviyelere ulaştığını söyledi ve “Mart 2016’dan beri günlük kayıt tutmaya başladık; Medyaya baskı daha önce de vardı ama 15 Temmuz sonrası felaket seviyelerine geldi.  Türkiye’nin çoğulcu seslere en fazla ihtiyaç duyduğu böyle bir dönemde hükümet başarısız darbe girişimini, eleştirel medyaya karşı saldırma ve muhaliflerini temizlemek için kullanıyor. Erdoğan ve hükümetinin 3-4 yıl medyada ulaşmayı başardığı sansür seviyesini, Rusya’da Putin iktidarı 10 yılda yapabildi” ifadelerini kullandı.

Şiddet İçeren Aşırılık Çalışmaları Uluslararası Merkezi Başkan Yardımcısı Ahmet Yayla ise, darbe girişiminin olduğu gece 1563 askeri yetkilinin isminin olduğu listenin ortaya çıktığına dikkat çekerek, böyle bir listenin bu kadar kısa bir süre içerisinde hazırlanmasının mümkün olmadığını, bu listenin daha önceden hazırlandığını iddia etti.

Cumhuriyetçi Parti California milletvekili Paul Cook da darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmelerden sonra Türkiye’ye pek iyimser olmadığını vurgularken, iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin bu olanlardan etkileneceğini savundu. Cook ayrıca şu anda Türkiye’de demokrasinin olmadığını düşündüğünü dile getirdi.

 

abd kongresi türkiye cumhurbaşkanı erdoğan megalomanyak 15 temmuz darbe girişimi fethullah gülen fetö basın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500