Erdoğan Varken AB İmkansız

AB Komisyonu Üyesi Günther Oettinger, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin AB’ye üye olmasının imkansız olduğunu söyledi.

Erdoğan Varken AB İmkansız
Erdoğan Varken AB İmkansız Yaren Yalçın
Bu içerik 1291 kez okundu.

AB Komisyonu Üyesi Günther Oettinger, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin AB’ye üye olmasının imkansız olduğunu söyledi.

Alman Bild gazetesine açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Üyesi Günther Oettinger, 2013 yılında söylediği “AB, Türkiye’ye üyelik için yalvaracak” ifadelerinin hatırlatılması üzerine, “Bu, Erdoğan hükümetine yönelik değildi. Türkiye’nin AB için ekonomik ve coğrafi açıdan stratejik bir ülke olduğuna yönelik bir ifadeydi, fakat Türkiye ile iyi ilişkiler AB açısından çok önemli. Bugünkü şartlar altında bir üyelik önümüzdeki on yılı aşkın bir süre için gerçekçi değil. Bu daha çok Erdoğan sonrasının bir konusu olacaktır” dedi.

Günther Oettinger, Türk hükümetinin vize muafiyeti için gerekli şartları yerine getirmediğini kaydederek, “Özellikle de terörle mücadele yasasında değişikliğe gidilmesine yönelik, tarafımızca bir esneme yapılması mümkün değil. Bizim için hukuk devleti ve doğruluk, hızın önünde gelir" şeklinde konuştu.

AB Komisyonu Üyesi Oettinger, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geri kabul anlaşmasının askıya alınabileceği yönündeki açıklamaları için, “Birçok Türk'ün güçlü bir lider istediği anlaşılıyor. Erdoğan bunu kullanıyor. Popülizm ve milliyetçilik Erdoğan'a yabancı değil. Kendisi Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkan adayı Trump ile aynı sularda yüzüyor. Birçok AB ülkesinde de bu tür hareketlerin güçlendiğini görüyoruz. Bunu çok tehlikeli görüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Oettinger, başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeler sebebiyle Türkiye’den ABD’ye başlayacak muhtemel göç dalgası ile ilgili endişelerini şu sözlerle aktardı:

“Darbe girişimi sonrasında yapılan tasfiye nedeniyle çok sayıda Türk'ün AB’ye gelebileceği göz ardı edilemez. Gelecek kişiler arasında görevden uzaklaştırılan devlet memurları ve askerler, aydınlar ve gazetecilerle aileleri olabilir.”

ab avrupa birliği alman bild günther oettinger türkiye erdoğan putin trump
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500