Erdoğan ve Merkel Arasında Kritik Görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan ve Merkel Arasında Kritik Görüşme
Erdoğan ve Merkel Arasında Kritik Görüşme Tuğba Önkibar
Bu içerik 1475 kez okundu.


Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre görüşmede, bölgesel konular ve ikili ilişkiler ele alındı. Kıbrıs müzakerelerinin gidişatı hakkında da görüş belirtilen sohbette de, özellikle Halep’in durumu olmak üzere Suriye’deki son gelişmeler tartışıldı. Erdoğan ve Merkel'in, Halep’e insani yardım götürülmesi çabalarının hızlandırılması gerektiğine dikkati çektikleri öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, Türkiye’nin her zaman adada iki tarafın haklarını eşit şekilde koruduğunu, adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm taraftarı olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sığınmacılar konusunda ise AB’nin sorumlulukları yerine getirmesinin şart olduğuna dikkat çektiği öğrenildi.

Kritik görüşmede terörle mücadele meselesi de konuşuldu. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’dan, FETÖ ve PKK faaliyetlerinin ve mali kaynaklarının kesilmesi konusunda daha etkin bir mücadele beklediklerinin altını çizdiği kaydedildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile yaptığı görüşme esnasında, bugün itibariyle G-20 dönem başkanlığını devralmasından dolayı Almanya’ya tebriklerini de sundu.  

merkel erdoğan almanya telefon görüşmesi halep terör pkk fetö kıbrıs kıbrıs müzakereleri gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500