Erdoğan ve Obama Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama Çin'de yapılan G20 zirvesinde bir araya geldi.

Erdoğan ve Obama Bir Araya Geldi
Erdoğan ve Obama Bir Araya Geldi Tuğba Önkibar
Bu içerik 699 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi'ne katılmak için geldiği Çin'in Hangcou kentinde, ABD Başkanı Obama ile görüştü.

Erdoğan, Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin, "Darbe girişimi öncesi bu teröriste karşı hazırlanan dosya gönderilmiştir. 15 Temmuz'dan sonra hazırlanmakta olan dosyalar da yine ABD'den gelen heyete daha sonra teslim edilecektir. Onların da çalışmaları şu anda devam etmektedir. ABD Adalet Bakanlığından bir heyet gelmiştir. Şimdi de bizden yine Adalet Bakanlığından bir heyet aynı şekilde ABD'ye, hatta Adalet Bakanımız ve İçişleri Bakanımız birlikte ABD'ye gidecekler orada da bu çalışmayı birlikte yapacaklardır" dedi.

Başkan Obama ise, "ABD, Türkiye'ye darbecilerin yargılanmasında destek verecek. Türkiye kuvvetli bir müttefik, biz bu terörizmi yeneceğiz" dedi.

Obama: "Türk halkı sokaklara dökülerek demokrasiye bağlılıklarını gösterdiler. Kuvvetle bu hareketi kınadım o zaman. Erdoğan'la konuştum. Destek olarak ne yapabileceğimizi kendisine sordum. Darbe girişiminin hem sona ermesi hem de soruşturulması sırasında yardım edeceğimizi söyledim. Adalet Bakanlığımız Türk yetkililerle işbirliği yaparak bu hareketleri hayata geçirenlerin adalet karşısına çıkarılması için çalışacağımızı söyledik. Bu son terörist saldırılarında ölenler için taziyelerimi sunuyorum. Terörizmi yeneceğiz. Türkiye kuvvetli bir NATO üyesidir. Türkiye-Suriye sınırında DAEŞ'e bir yenilgi yaşattık bunu devam ettirmeliyiz."

Obama sözlerine şu şekilde devam etti: "Mültecilerle ilgili toplantılar olacak. Türkiye yalnız başına bu yükü taşımamalıdır. Şimdiye kadar başkanlığım sırasında yarattığımız güçlü dostluğun devamını diliyorum."

Erdoğan, "Özellikle bölgemizdeki terör eylemleriyle bu darbe girişiminin arka arkaya gelmesi tabii ki çok çok manidardır ve dünyadaki tüm terör olaylarına karşı bir NATO ülkesi olarak her ikimizin de ortak tavır almamız gerekir. Bunların karşısında bizim sessiz kalmamız mümkün değildir. Tüm terör örgütlerine karşı aynı tavrı takınmak durumundayız çünkü terörizmin her türlüsü kötüdür, teröristin her türü kötüdür. İyi terörist, kötü terörist olamaz. Hepsi bunların kötüdür, hepsi lanetlidir, bunlara karşı takınmamız gereken tavır da bellidir." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin, Suriye ve Irak'ta DAEŞ, PKK, PYD, YPG  gibi terör örgütlerine karşı verdiği mücadelenin kararlı bir şekilde devam ettiğine dikkati çeken Erdoğan, "Temennimiz odur ki güneyimizde bir terör koridoru oluşmasın. Böyle bir terör koridorunun oluşmaması için de koalisyon güçleriyle birlikte Türkiye bir dayanışma içerisinde bu mücadeleyi vermektedir. Bu mücadeleden de başarılı bir şekilde çıkacağımıza inanıyorum." açıklamasında bulundu.

g20 obama erdoğan nato ab son dakika haber gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500