Erdoğan'a İlk Yanıt Almanya'dan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün AB'ye verdiği kapıları açma ültimatomuna Almanya'dan yanıt geldi.

Erdoğan'a İlk Yanıt Almanya'dan
Erdoğan'a İlk Yanıt Almanya'dan Tuğba Önkibar
Bu içerik 1435 kez okundu.

Alman Hükümet Sözcüsü Vekili Ulrika Demmer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ni sığınmacılara kapıları açmakla tehdit etmesine dair soruları cevapladı.

AB ile tekrar gerginlik çıkmaması konusunda uyarı yapan Demmer, “Tehditlerin iki tarafa da bir yararı yok” şeklinde konuştu. Demmer, problem oluşturan konuların karşılıklı masaya yatırılarak çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Mültecilere ilişkin yapılan anlaşmaların ortak bir başarı olduğuna dikkat çeken Demmer, anlaşmanın sürdürülmesinin her iki tarafın da çıkarına olabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Sawsan Chebli ise Türkiye’nin AB yolunda ilerlemeler kaydetmesinin Alman hükümeti tarafından da büyük öneminin olduğunu, bu konuda verilecek kararın Türkiye’ye ait olduğunu belirtti.

“SINIR KAPILARINI AÇARIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı açıklamalarında Avrupa Parlamentosunun “Türkiye ile müzakereler askıya alınsın” önerisine ilişkin olarak AB’ye seslendi: “30-40 kişi toplanıp verilen bildiriye hayır diyor, geriye kalan 300-400 kişi evet diyor. Ya hu topunuz dese ne olur. Siz hiçbir zaman insanlığa iyi davranmadınız. Aylan bebekler karaya vurduğu zaman da siz almadınız, 3 milyon sığınmacıya bu ülkede bakan biziz, siz verdiğiniz sözlerin hiçbirini yerine getiremediniz. Bana bak, eğer ileri giderseniz mültecilere sınır kapılarını açarız!” dedi.

 

almanya ab avrupa parlamentosu mülteci sığınmacı sınır kapıları erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500