Erdoğan'dan AB'ye 'Bizi Oyalamayın' Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'ne "Almayacaksanız açıklayın şu işi.’’ sözleriyle bir mesaj geldi.

Erdoğan'dan AB'ye 'Bizi Oyalamayın' Mesajı
Erdoğan'dan AB'ye 'Bizi Oyalamayın' Mesajı Ecem Şenol
Bu içerik 951 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Polonya’nın, 2018-2019 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğinde yer alacağını ve bu süreç içerisindeki dayanışmalarını tam olacağını ifade eden Erdoğan, Türkiye tarihinde, Lehistan'ın bağımsızlık ve egemenliğini her zaman tanımış ve desteklemiş bir ülke olduğunu, yüzyıllara dayanan geçmişe bakıldığında tamamen dostluk ve dayanışma içerisinde bir geçmişimizin olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle şu anda, 80 milyon Türkiye'nin, 38 milyon Polonya'nın nüfusu olduğunu ve bunun ciddi potansiyelinin ikili ticaret hacmini arttırabileceğine değindiği konuşmasında şu anda 6 milyar dolar gibi bir seviyede olduğumuzu, ama bu rakamın bu iki ülke için düşük bir rakam olduğunu belirtti.

Polonya'yla NATO içerisindeki ülkeler olarak dayanışmalarının önem arz ettiğine de değinen Erdoğan, Avrupa Birliği'nde Polonya’nın bulunduğunu, Türkiye’nin de AB'ye sokulmadığını ifade etti. Polonya’nın Türkiye’yi desteklediğini, fakat 1963'ten bu yana Türkiye’nin AB'ye alınmadığının da altını çizdi. Şöyle fasıllar masaya yatırıldığında, 15 faslın 35'e çıkarıldığını ve bunun sebebinin Türkiye'nin buraya girmesinin mümkün olmaması olduğunu belirten Erdoğan, ‘’almayacaksanız söyleyin, bilelim. Minderden kaçan biz olmayacağız, onların kararını bekliyoruz.’’ Açıklamasında bulundu.

Duda da AB ile Türkiye'nin bozulan ilişkilerini ele alacak AB liderler zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada Türkiye'nin bir gün AB üyesi olacağını umduğunu söyledi. Duda, Polonya’nın Türkiye'nin AB'ye üyelik çalışmalarını desteklemiş olduğunu ve bugün de desteklemeye devam ettiğini ifade etti.

 

HABERBOX ÖNERIYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

“Herkesin Benden Ödü Kopuyor”

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Polonya Açıklama Avrupa Bilriği Oyalama Süreç Mesaj Andrzej Duda Heyetler Arası Görüşme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500