Erdoğan’dan Dolar Çağrısı

7. Boğaziçi Zirvesi’nde ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasaların döviz baskısından kurtarılması ve bu sürecin dayanışma içinde atlatılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan’dan Dolar Çağrısı
Erdoğan’dan Dolar Çağrısı Yaren Yalçın
Bu içerik 1494 kez okundu.

7. Boğaziçi Zirvesi’nde ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasaların döviz baskısından kurtarılması ve bu sürecin dayanışma içinde atlatılması gerektiğini söyledi.

Küresel Gelecek; İnsan Odaklı, Akıllı Ekonomi Temalı 7’inci Boğaziçi Zirvesi’nde konuşan Erdoğan, gelecek denilince ilk akla gelen şeyin teknoloji olduğunu, teknolojinin dönüşüm gücünün hayranlık verici olduğunu söyledi.

Üzerinde durulması gereken önemli bir konunun da verimlilik olduğuna dikkat çeken Erdoğan, bir ailede 2-3 tane araba olduğunu, bunun israf ekonomisi olduğunu, verim ekonomisinde devreye yatırımların ve istihdamın gireceğini, Birleşmiş Milletler (BM)’nin tahminine göre küresel gıda ihtiyacının yüzde altmıştan fazla olduğunu, bunun da topraktan daha fazla ürün elde edileceği anlamına geldiğini, kürsel gıdaların üçte birinin atığa dönüştüğünü, gıda israfının neredeyse Sahraaltı’nın yıllık üretimine denk olduğunu, insan odaklı ekonomi temellerinden birinin verim ekonomisi diğerinin ise tutumluluk ekonomisi olduğunu söyledi.

Piyasaları döviz baskısından kurtarmak için altının devreye sokulması gerektiğini belirten Erdoğan, AVM’lerdeki işyeri sahiplerinin genellikle dövizi tercih ettiğini, gerekirse bu yönde geçici bir düzenleme yapılabileceğini, yerli paranın devreye sokulacağını, bu sürecin dayanışma içinde atlatılacağını söyledi.

Avrupa Birliği (AB)’nin 53 yıldır Türkiye’yi kapısında beklettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz 53 yıldır devam ediyoruz” diyerek AB’ye yüklendi. AB’nin bulunmaz hint kumaşı olmadığını söyleyen Erdoğan, bir çok ülkeye baskı yaptıklarını, gerekirse 2-3 katı çalışarak onlara boyun eğmeyeceklerini, Türkiye’nin birçok alternatifi olduğunu, bu alternatiflerle görüşmelerin sürdürüleceğini, AB defterinin henüz kapanmadığını belirtti.

Kıbrıs sorununa da değinen Erdoğan, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’ı istediğini, orada iki ayrı devlet olduğunu öğreneceklerini, bu yılın sonuna kadar bu süreçte bir yere varılması gerektiğini, o toprakların Türklere ait olduğunu, işlerin bu şekilde yürümediğini kaydetti ve ‘Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış’ dedi.

 

cumhurbaşkanı erdoğan boğaziçi zirvesi teknoloji ekonomi döviz altın yerli para avrupa birliği kıbrıs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500