Erdoğan'dan Körfez Turu Öncesi Açıklamalar

Körfez krizi taraflarından Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gitmeden önce önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan Körfez Turu Öncesi Açıklamalar
Erdoğan'dan Körfez Turu Öncesi Açıklamalar Başak Tatar
Bu içerik 760 kez okundu.

Cidde'de Kral Selman Bin Abdülaziz El Suud ile görüşecek olan Recep Tayyip Erdoğan, körfez turu öncesi bazı açıklamalar yaptı.

Mescid-i Aksa’ya karşı son birkaç gündür sergilenen pervasızlıkların, İslam dünyasını derinden üzdüğünü söyleyen Erdoğan, Kudüs’teki Harem-i Şerif’in, sadece Filistinlilerin değil 1,87 milyarlık İslam âleminin de onuru olduğunu belirtti. Kısıtlamalar ile Müslümanların onurlarının incitilmesi karşısında İslam dünyasının tepkisiz kalmasının beklenemeyeceğini ifade edip ülke olarak tepkinin ortaya konduğunu vurguladı. İslam İşbirliği Teşkilatı olarak gerekli açıklamaların yapıldığını ve başta Kudüs olmak üzere tüm dinlerin barış içinde yaşamasını sağlamış köklü bir medeniyetin mensupları olunduğunu kaydetti.

 Cumhurbaşkanı, Mahmud Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmeleri olduğundan bahsederken; dün de Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile durumu ele aldıklarını dile getirdi. Uzun uzadıya bir değerlendirme yaptıklarını, kim olursa olsun insanların can mal ve ibadet haklarına yönelik saldırıları tasvip etmediklerini anlattı.

İslam dünyasının yeni ayrılıklara değil işbirliğine ve dayanışmaya ihtiyacı olduğunun altını çizen Erdoğan, böylesine hassas bir dönemde enerjinin iç tartışmalarla heba edilmemesi gerektiğini savunup Katar krizinin ilk anlarından itibaren istikrar, dayanışma ve diyalogdan yana olunduğunu bildirdi. Taraflara gerekli telkinlerin yapıldığına değinip krizin daha fazla uzamasının kimseye bir faydası olmadığı değerlendirmesinde bulundu. Tayyip Erdoğan, “Mevcut krizden istifade edenler, kardeş kavgasının alevlenmesi için fırsat kollayan hasım çevrelerdir” dedi.

Kuveyt Emiri’nin yürüttüğü arabuluculuk çalışmalarını da desteklediğini belirten Erdoğan, diğer aktörlerin de bu çabalara destek vermesi gerektiğine dikkat çekti. Ziyaretimizin ilk durağı olan bölgenin büyüğü Suudi Arabistan ile ilişkileri stratejik bir noktaya oturttuklarını; Suriye başta olmak üzere bölgesel konularda yakın istişareler içinde olduklarını söyledi.

Erdoğan, Körfez bölgesinin ağabeyi olarak Suudi Arabistan’a krizin çözümünde büyük rol düştüğünü ve bu krizi çözebilecek isimlerin başında Kral Selman’ın geldiğini; ayrıca görevine yeni atanan Prens Muhammed Selman’ı da ziyaret sırasında kabul edeceğini sözlerine ekledi.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Deprem Kos Adası'nı da Etkiledi: 2 Ölü

 

körfez turu kriz açıklama recep tayyip erdoğan suudi arabistan cumhurbaşkanı körfez krizi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500