Erdoğan'dan Kritik İran Ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'taki bağımsızlık referandumu sonrasında resmi temaslar için İran'a gitti.

Erdoğan'dan Kritik İran Ziyareti
Erdoğan'dan Kritik İran Ziyareti Ecem Şenol
Bu içerik 401 kez okundu.

Gündemin ana maddesi Kuzey Irak'taki gelişmeler olurken, görüşmelerde IKBY'ye karşı ekonomik ve askeri önlemler içeren bir "yol haritası" belirlenmesi beklendiği ifade edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran temaslarında Kuzey Irak’taki bağımsızlık referandumu sonrasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne karşı alınacak yaptırım önlemlerinin masaya yatırılacağı belirtildi.

Erdoğan ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran’ın dini lideri Ali Hamaney ile görüşmeler gerçekleştireceğini belirterek bu görüşmeler sonrasında “süreç için ciddi bir yol haritasının belirlenmiş olacağını” söylemişti.

Erdoğan TBMM’de düzenlenen yeni yasama yılı resepsiyonunda görüştüğü komutanlara her an her şeye hazır olunması gerektiğini söylemişti. Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Tahran’da gerçekleştirdiği temaslar, yaptırımların ekonomiyle sınırlı kalmayacağı, askeri boyutlar alabileceği görüşlerini güçlendirdi. Akar’ın İranlı mevkidaşı Muhammed Bakıri, Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Tümamiral Ali Şemhani ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmelerde askeri işbirliğinin geliştirilmesi ve sınır güvenliği konuları öne çıktı.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Akar ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, İran ve Türkiye’yi bölgede “istikrar sütunları” olarak tanımlayarak siyasi, ekonomik ve uluslararası ilişkilerdeki memnuniyet verici seviyenin, askeri işbirliği ve savunma alanlarına da taşınması gerektiğini söyledi.

İki ülke arasındaki işbirliğinde en önemli hedefleri terörle mücadele ve coğrafi sınırların korunması olarak belirten Ruhani, İran ve Türk silahlı kuvvetleri deneyimlerini paylaşmak ve ilişkileri derinleştirmek suretiyle bölgesel tehditlerin bertaraf edilmesinde yapıcı ilişkiler geliştirebileceğini aktardı. İran Cumhurbaşkanı, Irak ve Suriye merkezi hükümetlerinin güçlendirilmesi vurgusu yaparak coğrafi sınırların değiştirilmesi yerine bölgede istikrarın tamirine odaklanılması mesajını verdi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Las Vegas'ta Konsere Silahlı Saldırı

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan İran Ziyaret Bağımsızlık Ruhani Irak Gündem Görüşme Güvenlik Konseyi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500