Erdoğan’ı da Kara Listeye Aldılar

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü bu yıl ‘Basın Özgürlüğü Düşmanları’ listesine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da aldı.

Erdoğan’ı da Kara Listeye Aldılar
Erdoğan’ı da Kara Listeye Aldılar Yaren Yalçın
Bu içerik 1722 kez okundu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü bu yıl ‘Basın Özgürlüğü Düşmanları’ listesine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da aldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 2 Kasım Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele Günü’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ‘Basın Özgürlüğü Düşmanları’ listesine dahil etti.

Son olarak 2002 yılında Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’nu ‘Basın Özgürlüğü Düşmanları’ listesine alan RSF, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 2009 yılından bu yana basın özgürlüğü düşmanı oalrak nitelendirdi.

Erdoğan’ın yanı sıra IŞİD, Suriye Devrik Başkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Taliban ve Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah El Sisi gibi isimlerin yer aldığı RSF’nin listesinde gazetecileri sansürleyen, hapseden işkence eden ve öldüren 35 devlet başkanı, dini lider, siyasetçi ve suç örgütü lideri yer alıyor.

RSF tararından yapılan değerlendirmede, Erdoğan’ın göstermelik demokrasi altında agresif bir diktatör olduğu, medyayı sevmediği, bunu yerine medyanın uysal ve itaatkar olmasını istediği vurgulanarak, Terörle Mücadele Yasası adı altında kendini eleştirenleri sorguladığı, siyasi ve ekonomik araçlarla tüm büyük medya gruplarını kontrol ettiği, başarısız darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağanüstü Hal ile sayısız gazeteciyi gözaltına aldığı, yüzden fazla fazla televizyon kanalı, radyo, gazete ve dergiyi kapattığı belirtildi.

15 Temmuz 2016’dan bu yana Kanun Hükmünde Kararnamelerle 124 medya kuruluşunun saf dışı edildiği, 200 gazetecinin gözaltına alındığı, 124 gazetecinin hala cezaevlerinde olduğu, birçoğunun ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı kaydedilen değerlendirmede, 2015 yılında en az 19 gazeteci ve 2 karikatüristin Cumhurbaşkanı’na hakaretten suçlu bulunduğu hatırlatıldı ve Erdoğan’ın hedef favorileri Kürt hareketi yanlısı medya, Fethullah Gülen yanlısı medya, solcu, laik ve milliyetçi medya şeklinde sıralandı.

sınır tanımayan gazeteciler rsf gazetecilere karşı suçlarda cezasızlıkla mücadele günü basın özgürlüğü düşmanları cumhurbaşkanı erdoğan beşar esad putin ışid 15 temmuz khk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500