Erdoğan'ın Başkanlığı AİHM Kararına mı Bağlı?

AİHM'e yaptığı başvurulara ilişkin açıklamalarda bulunan Eski CHP Konya Milletvekili Avukat Atilla Kart, AİHM’den çıkacak kararın referandum sonuçlarını geçersiz kılabileceğini söyledi.

Erdoğan'ın Başkanlığı AİHM Kararına mı Bağlı?
Erdoğan'ın Başkanlığı AİHM Kararına mı Bağlı? Tuğba Önkibar
Bu içerik 1137 kez okundu.

AİHM'e yaptığı başvurulara ilişkin açıklamalarda bulunan Eski CHP Konya Milletvekili Avukat Atilla Kart, AİHM’den çıkacak kararın referandum sonuçlarını geçersiz kılabileceğini söyledi.

Kart, seçimlerde usulsüzlüklerin olduğu iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunurken, konuyla ilgili gelişmeleri Sözcü yazarlarından Saygı Öztürk köşesine taşıdı.

Öztürk, Mahkemenin 'hak ihlali var' demesi durumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AKP Genel Başkanlığı, bu sıfatla tesis ettiği tüm işlemlerin sona ereceğini, HSK'nın tesis ettiği tüm işlemlerin de 'yok' hükmünde sayılacağını ifade etti.

Başvurunun iki temel gerekçeye dayandırıldığını söyleyen Öztürk, bunlardan ilkini adalete erişimin engellenmesi, ikincisini ise etkili başvuru yolları hakkının kısıtlanması olarak gösterdi. Bahsi geçen iki gerekçe ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6/1 ve 13. Maddesi'nin ihlali anlamına geliyor.

21 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilen başvurunun ardından Atilla Kart'a yapılan tebliğlere göre 'Ön İnceleme' ve 'Raportör Yargıç' aşamaları sonlandırıldı. Dosya, mahkeme aşamasına taşındı.

Başvuru dava olarak kabul edildi. Sonraki aşamada davanın esasına girilip yargılama yapılacak. Davanın ne süresi ise henüz belli değil ve AİHM takvimine bağlı.

Dava esastan kabul edilirse ne olur?

Bu durumda Türkiye'de adalete erişimin kısıtlandığı yani YSK'nın idari işlemini, Danıştay 10. Dairesi'nin, İdari Dava Daireleri Kurulu'nun "Benim bu işlemi yargısal olarak yetkim yoktur" ifadesiyle incelemeden kaçınması, Anayasa Mahkemesi'nin de benzeri yönde kararlar vermesi gündeme gelecek. Karar, Kart'ın lehine sonuçlanırsa, halkın adalete erişemediği, adil yargılama hakkını, iç hukukta başvuru hakkınının da işlevini yitirdiği, başvuru yollarının işlemez duruma geldiği, mahkeme kararıyla hükme bağlanmış sayılacak.

Mahkemenin hak ihlali var demesi durumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AKP Genel Başkanlığı ve bu sıfatı kullanarak tesis ettiği tüm işlemler geçersiz sayılacak, HSK'nın tesis ettiği tüm işlemler de  'yok' hükmünde olacak.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Barcelona'da Korkunç Terör Saldırısı

Recep Tayyip Erdoğan Başkanlık Referandum Gündem Atilla Kart AİHM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500