Erdoğan'ın Gazeteciler Hakkındaki Tuhaf Yorumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümü öncesinde BBC’den Zainab Badawi'nin sorularını yanıtladı. Erdoğan gazeteciler ile ilgili konuşan, Türkiye'de gazetecilikten dolayı hapse giren hiç kimsenin olmadığını; bu konuda da yapılan değerlendirmelerin yalan olduğunu belirtti.

Erdoğan'ın Gazeteciler Hakkındaki Tuhaf Yorumu
Erdoğan'ın Gazeteciler Hakkındaki Tuhaf Yorumu Başak Tatar
Bu içerik 824 kez okundu.

İstanbul'da BBC'nin HARDtalk programından özel bir mülakat veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tutuklu gazetecilerle ve basın özgürlüğüyle ilgili soruları yanıtlayan Erdoğan ilk olarak; hapiste ‘gerçek manada gazeteci sıfatıyla’ 2 kişinin bulunduğunu söyledi.

Şu anda içeride olanların gazetecilik sıfatının olmadığını ifade etti; ya terör örgütüyle beraber hareket ettikleri ya silah bulundurmaktan içeri girdikleri ya da birçok yerde bankamatikleri kırıp buraları soyduklarını öne sürdü. “Ama ceplerinde bir sarı basın kartı değil, gazeteci kartı vardır” diyen Erdoğan, bununla beraber de kendilerinin gazeteci olduğunu iddia ettiklerini anlattı.

Şu anda da ifade edildiği şekilde içerde 170 tane gazetecinin olmadığını aktarıp bunların hepsinin yalan olduğunu söyledi. Böyle bir şeyin söz konusu olmadığına değinen Cumhurbaşkanı, bunların defalarca açıklamalarını yaptıklarına; bu yalanlarla da dünyayı kandırmamak gerektiğine değindi.

 

Erdoğan, ayrıca Avrupa Birliği ile ilişkiler ve Katar Krizi’ne ilişkin de konuştu. AB'nin samimi olmadığını dile getirip birliğe ‘samimiyetsiz yaklaşımı bırakması çağrısı’ yaparken bugüne kadar verdikleri sözlerin hiçbirinde durmadıklarını; şu anda 14 fasıl açıldığını ancak kapanmadığına değindi. “Bakın; son mülteciler konusunda... Bunlar bize 3+3 milyar Euro ödeyeceklerini söylediler. Şu ana kadar bize 800 milyon Euro dışında ödenen bir şey yok" dedi.

Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ise verdiği sözleri tuttuğunu ve samimiyetini bir müddet daha devam ettireceğini duyurdu. Avrupa Birliği’nin, bu noktada Türkiye’ye karşı çok açık ve net olacağını söyleyip “Mesela 'Biz Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne alamayız' derse, bu bizi rahatlatır. Biz de B planımızı, C planımızı uygulamaya koyarız” deyip kendileri için Avrupa Birliği’nin olmazsa olmaz bir yer değil olmadığını açıkladı.

AB’nin, ne yazık ki kendilerini liderler zirvesine davet etmedikleri gibi devamlı oyaladıklarının altını çizen Erdoğan, şu anda halkın büyük bir çoğunluğunun Avrupa Birliği'ni istemediğini ve yaklaşımını da samimi bulmadığını anlattı. Buna rağmen Avrupa Birliği'ne karşı samimiyeti bir müddet daha devam ettireceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı “Bakalım nereye varacak" dedi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Tarihteki Kara Yazı: Srebrenitsa Katliamı

 

recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanı bbc mülakat açıklama gazeteciler hapis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500