Erdoğan'ın Sorunlu Dediği Comte Kimdir?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'sorunlu şahıs' olarak ifade ettiği pozitivizmin ve sosyolojinin kurucusu sayılan Auguste Comte, 'nedensellik ilişkisini' öne süren bilim insanıydı.

Erdoğan'ın Sorunlu Dediği Comte Kimdir?
Erdoğan'ın Sorunlu Dediği Comte Kimdir? Tuğba Önkibar
Bu içerik 708 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'sorunlu şahıs' olarak ifade ettiği pozitivizmin ve sosyolojinin kurucusu sayılan Auguste Comte, 'nedensellik ilişkisini' öne süren bilim insanıydı.

Erdoğan, ‘sosyolojinin kurucusu’ olarak görülen Comte ile ilgili olarak ifadeleri kullanmıştı:

“Burada şu tespiti de yapmak zorundayız. Kimi şarkiyatçıların şimdiye kadar hiçbir ülkede, hiçbir insanın Mukaddime gibi bir eser çıkarmamıştır diye tabir ettikleri İbn-i Haldun’un eserleri hak ettiği değere sahip olmamıştır. En basitinden Auguste Comte gibi sorunlu insanların fikirleri kabul görürken, İbn-i Haldun adeta mahkûm edilmiştir."

Erdoğan'ın "Sorunlu şahıs" olarak değerlendirdiği Auguste Comte, 19. Yüzyıl'da ortaya atılan pozitivizm akımının öncü felsefecilerinden. Pozitivizmin kurucusu olmasının yanı sıra sosyolojinin de kurucusu olarak değerlendirilen Comte, yalnızca olguları ve olgular arasında bulunan ilişkileri araştırmayı savunur.

Ona göre, toplumun yeniden düzenlenmesinde kullanılması gereken bilgi de gözlem ve deneylere dayanmış bilgidir. Comte, toplumu bu bilgi ile yeniden düzenlemeyi hedefledi.

‘Fransız Devrimi’ sürecinde hayatta olan Comte toplumsal olaylarda nedensellik yasası fikrini ileri sürdü. Comte yaşadığı çatışmalı dönemde Katolik Kilisesi’ne ve kralcı yönetime eleştirilerde bulunarak karşı çıktı. 1829 yılında verdiği konferanslar 6 cilt olarak ‘olgusal felsefe dersleri’ başlığıyla yayınlandı. 1830–48 yılları arasında her yıl programlı bir biçimde işçilere dersler verdi. Bu dersler: ‘Temel astronomi kursu’ adı altındaydı. Politeknikte matematik öğretmeye başladı.

Comte fizik olaylar gibi kesin neden-sonuç bağıntılarıyla gerçekleştiği fiktini savunarak, bir kez temel nedenler bulunur ve değiştirilirse, devrimlerin de önlenebileceğini iddia etti. Fakat, bir dönem sonra özellikle de fizikte, bilim insanları tarafından atom-altı hareket biçimleri keşfedilince, eski itibarlı yerini yitirdi.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kırmızı Şortuyla Yürek Hoplattı

Auguste Comte Nedensellik Pozitivizm Ibn Haldun Recep Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500