Ergenekon Davası Faillerine Rekor Cezalar

"Ergenekon davası"na bakan eski hâkim ve savcılarının yargılama aşamasındaki ihmali ve kusurlarına ilişkin soruşturma tamamlanarak, iddianame düzenlendi.

Ergenekon Davası Faillerine Rekor Cezalar
Ergenekon Davası Faillerine Rekor Cezalar Ecem Şenol
Bu içerik 468 kez okundu.

Ergenekon Davası’na bakan hâkim ve savcıların yargılama aşamasında ihmal ve kusurlarına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon Davası’nın eski mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese’nin de aralarında bulunduğu 8 eski hâkim ve savcı hakkında “Görevi kötüye kullanma”, “Görevi ihmal”, “Hürriyeti tehdit”, “Resmi belgede sahtecilik”, “Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, “Bilişim Sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme” gibi suçlardan 3 yıl ile 600 yıl arasında değişen hapis cezaları talep etti. Davanın en eski hâkimi Köksal Şengün hakkında ise kovuşturma yapılmaması istendi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Aydıner tarafından hazırlanan 505 sayfalık iddianamede Ergenekon Davası’nın sanıkları arasında yer alan CHP Milletvekili Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu 13 kişi ‘şikâyetçi’ sıfatıyla yer aldı. İddianamede şüpheli olarak yer alan isimler 8 ismin yanı sıra kapatılan Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi hâkim ve savcıları hakkında istenen cezalar ise 3yıl ile 600 yıl arasında yer aldı.

Öte yandan iddianamede Ergenekon Davası’nın eski hâkimlerinden Köksal Şengün hakkında ise kovuşturma kararı verilmemesi talep edildi. Şengün hakkında iddianamede, dosya kapsamından şüpheli Köksal Şengün’ün FETÖ terör örgütü üyesi olduğuna ya da terör örgütü lehine kasten işlem yaptığına dair delil bulunmaması, Ergenekon Davası dosyasında FETÖ Terör Örgütü üyesi olduğu dosya içerisindeki bilgilerden tespit edilen diğer üye hâkimlerin aksine birçok kararda karşı görüş bildirmesi, dava süreci içerisinde FETÖ terör örgütü lehine dosyada kararlar verilmemesi üzerine Bolu iline düz Hâkim olarak tayin edilmesi hususları nazara alındığında suçu kasten işlediğine dair delil ve emare olmadığı, eylemin disiplin suçunu gerektirebileceği hususları nazara alınarak kovuşturma kararı verilmemesinin kamu adına talep ve iddia olunduğu belirtildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Deniz Baykal: "Tarihi Bir Gün Yaşıyoruz"

Ergenekon Hakim Savcı Yargı Kusur Hapis Cezası Açıklama Mahkeme Dava
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500