Erken Seçime Mi Gidiyoruz?

Yüksek Seçim Kurulu muhtelem bir erken seçim için çalışmaları başlattı. Filigranlı pusula basımı 17 Ekim tarihinde başlayacak.

Erken Seçime Mi Gidiyoruz?
Erken Seçime Mi Gidiyoruz? Tuğba Önkibar
Bu içerik 2870 kez okundu.

Alınan bilgilere göre YSK, muhtemel bir erken seçime hazırlık için hazırlıklara başladı. Seçimde kullanılacak oy pusulaları için filigranlı kâğıt basımı 17 Ekim’de başlayacak. Basım çalışmaları bu yıl yurtdışında değil İzmir’de yapılacak. YSK’nın, pusula ve zarflarda kullanılmak üzere Devlet Malzeme Ofisi filigranlı kağıt ihtiyacını karşılamak için Haziran ayında ihaleye girdi. Devlet Malzeme Ofisi, piyasaya 983.5 ton filigranlı kâğıt satın alacağını duyurdu. Son kâğıt alımlarını Slovenya’dan ithal eden YSK, kâğıtların basımı esnasında da gözetmen üyelerini bu ülkede görevlendirmişti. Bu sefer İzmir’de gerçekleşecek filigranlı kâğıt basımına 17 Ekim’de başlanıyor.

YSK, üyelerinden bazılarını gözetmen olarak görev almak üzere İzmir’e sevk edecek. Basımın 4 Ocak’ta tamamlanması planı söz konusu. YSK, bu metodla muhtemel bir erken seçimde kullanılabilir pusulave zarflar için gereken kağıdı hazır bulunduracak. Pusulada kullanılabilir filigranlı kâğıtların dışında YSK’nın ihtiyacını karşılayacak mavi, mor ve turuncu renklerde 2 bin tonluk bobin kâğıdı alınacak. Bu sayede  oy zarfı ve pusula için ihtiyaç duyulabilecek renklerde kâğıtlar önümüzdeki yılla beraber hazır olacak.

Başkent'teki kulislerde, FETÖ operasyonları çerçevesinde birçok farklı alanda görevden alınma kararlarının uygulandığı, FETÖ'nün siyaset ayağında yapılacak temizlik için erken seçimin yapılabileceği ihtimalinden bahsediliyor. Muhtemel erken seçim planlarında ilkbahar veya sonbaharda seçim yapılabileceği öne sürülüyor. İktidar partisi ise kesin bir dille erken seçim olmayacağını öne sürüyor. Kulislerdeki konuşulan senaryonun hayata geçmesi ihtimaline karşı YSK, gereken kâğıt ihtiyacını karşılamış bir biçimde yeni yıla girecek.

 

erken seçim izmir kağıt basım fetö devlet malzeme ofisi gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500