Eşbaşkanlar Tarih Oluyor!

Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyelere düzenlenen operasyonlar ve kayyum atanmasından sonra İçişleri Bakanlığı ‘eş başkanlık’ ifadesi için harekete geçti.

Eşbaşkanlar Tarih Oluyor!
Eşbaşkanlar Tarih Oluyor! Yaren Yalçın
Bu içerik 1347 kez okundu.

Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyelere düzenlenen operasyonlar ve kayyum atanmasından sonra İçişleri Bakanlığı ‘eşbaşkanlık’ ifadesi için harekete geçti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzası ile 11 Kasım’da valiliklere gönderilen talimat metninde, ‘belediyelere eşbaşkanlık ifadesi ve unvanının kullanılmasının Türk Ceza Kanunu’nunda (TCK) ‘Kamu görevinin usulsüz üstlenilmesi’ suçunu oluşturacağı kaydedildi.

Siyasi Partiler Yasası’nın 15. Maddesine göndermede bulunarak, “Eşbaşkanlık mevzuatımızda, tüzüklerde yer almak ve iki kişiden fazla olmamak şartıyla, eş genel başkanlık sıfatıyla sadece siyasi partiler için düzenlenmiştir” denilerek mevzuatta belediye ve diğer mahalli idarelerde eşbaşkanlıkla ilgili bir düzenleme yapılmadığı belirtildi. Yazıda ayrıca, mahalli idarelerin organlarının kanunda açıkça ifade edildiğinin, eşbaşkanlık adı altında bir organ veya kadroya yer verilmediğinin altı çizildi.

Eşbaşkanlık ifadeleri ve uygulamalarının ‘geçersiz, usulsüz ve hukuka aykırı’ olduğunun vurgulandığı yazıda, eşbaşkanlık uygulaması bulunan bazı belediyelere yönelik idari yargıda görülen davalarda usule göre seçilen belediye başkanına ait yetki ve sorumlulukları, yasalarda henüz düzenlenmeyen ve eşbaşkan olarak ifade edilen bir kişi ile paylaşmasının öngörüldüğü, belediye başkanının yetki ve sorumluluklarını tek başına kullanmakta işlevsiz kılındığı kaydedildi.

İdari davalardaki kararların dikkat çekildiği yazıda, eş başkan imzası bulunan yazıların kamu kurum ve kuruluşlarınca işleme konulmadan iade edilmesi, eşbaşkanlar hakkında 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi yönünde idari süreçlerin başlatılması istendi.

içişleri bakanlığı süleyman soylu eşbaşkanlık tck'ya göre eşbaşkanlık siyasi partiler yasası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500