Eşbaşkansız İlk Toplantı

Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte diğer milletvekillerinin terör soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından HDP ilk grup toplantısını gerçekleştirdi.

Eşbaşkansız İlk Toplantı
Eşbaşkansız İlk Toplantı Yaren Yalçın
Bu içerik 2434 kez okundu.

Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte diğer milletvekillerinin terör soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından HDP ilk grup toplantısını gerçekleştirdi.

4 Kasım'da Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik başlatılan terör soruşturması kapsamında eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Grup Başkanvekili İdris Baluken, milletvekilleri Leyla Birlik, Nursel Aydoğan, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Gülser Yıldırım ve Ferhat Encü tutuklanmıştı.

HDP, tutuklamaların ardından TBMM'de yasama çalışmalarını durdurduğunu duyurmuştu. Meclis'ten çekilme kararından sonra HDP bugün dış misyoner temsilcileri ile çok sayıda siyasetçilerin katılımı ile ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Açılışta, "Tutuklamalara karşı direneceğiz. İlkesel ve kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz. Siyasal çalışmalarımız engelleniyor. Fakat biz bu baskılara teslim olmayacağız, mutlaka kazanacağız" şeklinde açıklama yapıldı ve HDP'nin aksi yönde bir karar alınana kadar Meclis'teki son faaliyeti olduğu belirtildi.

Toplantıda daha sonra eş genel başkanların cezaevinden gönderdiği mesajlar okundu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatları aracılığıyla Edirne'deki cezaevinden gönderdiği mesajda, sivil bir darbe sonucunda rehin alındıklarını, tutuklamaların 'tek adam yönetimi' uğruna atılmış bir adım olduğunu söyledi. Bu baskılar karşısında Avrupa'yı da daha etkili bir tutum sergilemeye davet eden Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler her koşulda mücadeleye devam edeceğiz, bu korku imparatorluğu dağılacaktır. Aynı göğün altında olduğumuzu unutmadan özgürlük halayının neşesinden faydalanmayı sürdüreceğiz. Bütün yoldaşlara selamımı iletiyorum."

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın Kandıra Cezaevi'nden gönderdiği mesajda ise şu ifadeler yer aldı:

"Her şeye rağmen direncimizi kıramaz, umudumuzu tüketemezler. İçeride ya da dışarıda bizler yine Türkiye için bizler özgürlük ve demokrasi seçeneğiyiz. İşte bütün korkuları bundandır. Kimse direncini düşürmesin, moralini bozmasın. Mutlaka sevgi ve cesaret kazanacaktır."

 

hdp grup toplantısı selahattin demirtaş figen yüksekdağ tbmm demirtaş'tan mesaj
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500