Eski Bakan Çağlayan'a Dava Açıldı

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından dava açıldı.

Eski Bakan Çağlayan'a Dava Açıldı
Eski Bakan Çağlayan'a Dava Açıldı Ecem Şenol
Bu içerik 902 kez okundu.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ile Abdullah Happani hakkında, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla dava açtığı öğrenildi.

Aynı suçlamayla yaklaşık bir buçuk yıldır New York'ta yargılanan Rıza Sarraf davasının dosyasına konan iddianamede Abdullah Happani'nin adı da yer alırken, Sarraf davasında yargılanan sanık sayısı dokuza çıktı.

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve öteki sanıkların uluslararası para işlemleri hakkında yalan bildirimde bulundukları öne sürülen iddianamede, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoyu delmek için kurulan şebekenin elemanı olarak gösterilen Çağlayan’a, ‘İran ambargosunu delmek için ABD yönetimi yetkililerine yalan söyleme, milyonlarca dolarlık yasadışı işlemlerle bağlantılı fonları aklama; bu işlemlerin asıl niteliğini gizleyerek çeşitli finansal kurumları aldatma’ suçlamaları yöneltildiği öğrenildi.

Ayrıca, o dönem Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Çağlayanın, "ambargoyu delme planının gelirlerinden nakit ve mücevher olarak on milyonlarca dolarlık rüşvet aldığı, öteki sanıkların bu planı uygulamak için attığı adımları onayladığı ve bilinçli olarak planı koruduğu" savunuldu.

Davaya bakmak için Sarraf ve Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasına da bakan Yargıç Richard Berman atandı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

 

Zafer Çağlayan Ambargo Yasadışı İşlem Hakan Atilla New York Reza Sarraf ABD Eski Bakan Ekonomi Bakanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500