istanbul escort

Evliliğin ve Aşkın Sembolü mü? İkna Operasyonu mu?

Günümüzde neredeyse tek taş bir pırlanta yüzük olmadan, gelir durumu en düşük insanlar bile evlilik teklifi etmez oldu. Bu durumun çok uzun zamandır devam eden bir gelenek olduğu düşünülse de aslında, olayın aslı çok başka bir hikâyeye dayanıyor.

Evliliğin ve Aşkın Sembolü mü? İkna Operasyonu mu?
Evliliğin ve Aşkın Sembolü mü? İkna Operasyonu mu? Ecem Şenol
Bu içerik 1378 kez okundu.

Tarihin eski dönemlerinden beri bilinen ve nadir bulunduğu için çok değerli olduğu kabul edilen bir taş olan elmas, 1870 senesinde İngilizlerin Güney Afrika'da devasa elmas yatakları bulmasıyla ve birçok şirketin buradan çılgınlar gibi elmas çıkarmaya başlamasıyla artık o kadar da değerli olmamaya başladı.

İngilizler elmas fiyatlarının giderek düştüğünü ve piyasayı her cins ve boyda binlerce taşın doldurduğunu görünce bu işe bir son vermeye karar verip öncelikle tüm elmas şirketlerini tek bir şirket altında toparladılar. Tekel olduktan sonra piyasaya ne kadar elmas sürüleceğini kontrol ettiği için elmasın yüksek fiyatlardan satılması işini halletmiş oldular.

Daha sonrasında ise yapılması gereken şey insanların elmas almasını sağlamak oldu ve burada devreye ikna taktikleri ve reklamcılık girdi. Firma da kendisine Amerikan pazarını seçti. Reklamcıların bir sene kadar süren çok detaylı anketler ve analizlerden sonra Amerikalı sıradan insanların elmasa olan bakışının sadece süper zenginlerin aldığı bir ürün olduğu ve bu insanların ellerindeki paraları elmas yerine araba veya ev eşyasına yatırmayı daha mantıklı bulmaları şeklinde olduğunu öğrendiler.

Reklamcıların oturup insanları son derece pahalı elmasları almaya nasıl ikna edeceklerini düşünmelerinin ardından, ilk önce elması kuvvetli bir duyguya bağlamaları gerektiği kanaatine vardılar. Sonrasında da elmaslarını satıp elden çıkarmalarına engel olmaları gerekiyordu, çünkü hem elmasın ikinci el piyasası çok gelir getiren bir alan değildi hem de insanlar ellerindeki elmasları aldıktan sonra zamanlı zamansız satmaya başlarlarsa da elmas fiyatlarını belirlemesi zorlaşırdı. Yüksek duygu içeren, toplumun kutsal kabul ettiği ve hep ellerinde tutacakları bir değer gerekiyordu ve bu değere de aşk ve evlilik olarak bulundu.

Hedef saptandıktan sonra müthiş bir kampanya başladı. Çok satan gazetelerde ünlülerin sevgililerine evlilik teklif ederlerken aldıkları elmaslardan ve elmasların ne kadar değerli şeyler olduğunu konu alan yazılar, haberler ve makaleler dönmeye başlarken, dönemin ünlü modacıları dönemin çok dinlenen radyo programlarında bayanlarda elmas yüzük modasının yeni trend olduğunu ballandıra ballandıra anlattılar. Bir anda tüm Amerika'da elmas ve aşkın aynı anlama geldiğini anlatan romanlar, tiyatro oyunları ve sinema filmleri etrafı doldurdu. Bunların hepsinde de erkek aşkını ilan etmek için güzel bayanlara harika elmas yüzükler alıyor ve bunları alan bayanlarda çok mutlu oluyordu. Burada hiç bir zaman bir şirket ismi ön plana konmuyor ve açıktan reklam yapılmıyordu. İnsanlar en sevdikleri filmlerde, şarkılarda ve romanlarda sürekli elmas veren romantik erkekler ve elmas takan aşık güzel kadınlara rastlıyorlardı.

Dört sene sonunda ortaya çıkan sonuçlar ilginçti. Ekonomik bir krizden çıkmış ve yeni bir dünya savaşına giden bir ortamda 1938-1941 seneleri arasında Amerika’da elmas ama özellikle tek taş yüzük satışları yüzde elli beş oranında artış göstermişti. Firma da elmas yüzük olmadan bir evliliğin olamayacağı fikrini insanlara aşılamakta oldukça başarılı olmuşlardı.

Savaş sonrası yani tam olarak 1948'den sonra bu tip gizli reklamlar daha da arttı. Reklamcıların ürettiği "elmaslar sonsuzdur" sloganı her yerde tekrarlanıyordu. Yani nasıl aşkınız sonsuzsa böyle bir aşka sonsuza kadar dayanacak elmastan yapılma romantik bir sembol yakışır fikrini iyice kuvvetlendirdiler. Böylece hem elmas yüzük satışlarını arttırıyorlar hem de insanların aldıkları yüzüklere duygusal bir değer yükleyerek satmalarının önüne geçiyorlardı.

Günümüzde İngiliz firması artık elmas sektöründe bir tekel değil ama onun ortaya koyduğu bu mükemmel reklam ve ikna kampanyası sayesinde elmas sektörü senede 72 milyar dolar dönen müthiş karlı bir ticaret haline gelmiş durumda oldu. Üstelik evlilik teklifi yaparken tek taş yüzük vermek artık tartışılmaz bir şekilde "gelenek" haline geldi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Sınav Sisteminin Hızına Öğrenciler Nasıl Yetişsin?

 

Tek Taş Yüzük Elmas Pırlanta Gelenek Reklam İngiliz Firma Amerika Pazar Evlilik Teklifi Kadın Erkek Sonsuz Aşk Sembol
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç Holding'den Süleyman Soylu'ya ‘Özel Jet’ Yanıtı
Koç Holding'den Süleyman Soylu'ya ‘Özel Jet’ Yanıtı
Didem Yılmaz’dan Uğur Dündar Yorumu
Didem Yılmaz’dan Uğur Dündar Yorumu