"Evrim Çocuklara Anlatılacak Bir Teori Değil"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın haftalar önce açıkladığı yeni müfredat çok sayıda tartışmaya neden olmuştu. Biyoloji dersinden Evrim Teorisinin kaldırılması eğitimde bilimselliğinin kaldırılmak istendiği, eğitimi dinselleştirmenin amaçlandığı gibi birçok eleştiri getirildi. MEB Müsteşarı Tekin'in konuya ilişkin verdiği röportajda kullandığı ifadeler ise dikkat çekti.

Tuğba Önkibar
Bu içerik 552 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın haftalar önce açıkladığı yeni müfredat çok sayıda tartışmaya neden olmuştu. Biyoloji dersinden Evrim Teorisinin kaldırılması eğitimde bilimselliğinin kaldırılmak istendiği, eğitimi dinselleştirmenin amaçlandığı gibi birçok eleştiri getirildi.

MEB Müsteşarı Tekin'in verdiği röportajda kullandığı ifadeler ise dikkat çekti.

Tekin, Evrim Teorisinin müfredat taslağından çıkarılmasının ardından gelen eleştirilere şöyle yanıt verdi: "Ben Evrim Teorisinin bilimselliğini tartışmıyorum, o konuda yetkin de sayılmam. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı olarak şunu söyleyebilirim; Evrim Teorisi, bizim eğitim verdiğimiz çocukların seviyesinde konuşulacak ve anlatılacak bir teori değil. Çocuklarımız o eğitimi yükseköğrenimde de alabilirler."

Yusuf Tekin'in yaptığı söyleşide ilgili bölüm şöyle:

Biyoloji derslerinden Evrim Teorisini neden çıkardınız? Biyoloji öğretmenleri “Evrim Teorisi olmadan kalıtımı, canlıların çeşitliliğini nasıl anlatacağız. Suriye ve Ürdün dahil, evrim teorisi tüm dünyada işleniyor” diye itiraz ediyor...

Tersini düşünen, bilimselliği tartışmalı olan bu teorinin ilkokul ve ortaokuldaki çocuklara anlatılmasını doğru bulmayanlar da var. Çalıştığımız akademisyenler içinde bu karara karşı olan da katılan da vardı. Doğa tarihiyle ilgili olan kısımlar farklı bir formatla ele alındı. “Dünyada bütün ülkelerde okutuluyor” eleştirisine katılmı­yorum, öyle olsa geri adım atmazdık. Akademik düzeyde bu teorilerin anlatıl­ması doğaldır ama ilkokul ve ortaokul düze­yinde binlerce bilimsel teoriden hangilerini anlatıyoruz ki evrim teorisini de anlatalım?

Açık konuşalım, Evrim Teorisini İslami kaygılarla mı çıkardınız?

Hayır, dini gerekçeler göz önünde bulun­durulsaydı, Evrim Teorisine karşı olanların yaratılışla ilgili önerileri konulurdu. Asıl, evrim teorisinin geçmişte hangi ideolojik gerek­çelerle müfredata konulduğu tartışılmalı.

İyi ama bunun ideolojik değil bilimsel bir tercih olduğu söyleniyor.

Ben evrim teorisinin bilimselliğini tartış­mıyorum, o konuda yetkin de değilim. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı olarak şunu söylüyorum; evrim teorisi, bizim eğitim verdiği­miz çocukların düzeyinde konuşulacak ve anlatılacak bir teori değildir. Çocuklarımız o teoriyi yükseköğrenimde öğrenebilirler.

Tepkileri dikkate alarak müfredata yeniden koyma ihtimaliniz var mı?

Hayır, ihtimal dahilinde görmüyorum.

Darwin, Freud, Marks ve İbn-i Rüşd gibi düşü­nürlere yer verilmemiş. Çocuğun kuşkuculuğunu, yaratıcılığını besleyen nok­taların çıkarıldığı ve pozi­tivizm karşıtı bir anlayışla hazırlandığı eleştirisi var...

Kesinlikle yanlış. Yaratıcı­lığı ya da analitik düşünmeyi çıkarmaya değil tam tersi onu geliştirmeye çalışıyo­ruz. Bu eleştirilerin hiç birine itibar etmiyorum. Tam ter­sine, bence Darwin’in ya da Freud’un olmamasını eleştiren kişi ideolojik yaklaşıyor. Ünite sayısını azalt­tık çünkü bütün derslerdeki müfredatı hafif­lettik. Ezberciliği azaltmaya çalışıyoruz.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yakışıklı İkizi Ortaya Çıktı

Evrim Teorisi Darwin MEB Müsteşarı Yusuf Tekin Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500