Facebook’tan Huawei’ye Darbe

Google’ın geçtiğimiz günlerde Huawei ile ortaklığını bitirmesinin ardından bir hamle de Facebook’tan geldi.

Facebook’tan Huawei’ye Darbe
Facebook’tan Huawei’ye Darbe Meltem Yüksel
Bu içerik 1023 kez okundu.

Facebook bundan sonra yeni Huawei telefonlara Facebook, WhatsApp ve Instagram uygulamalarının yüklenmeyeceğini duyurdu.

Ancak karar yalnızca yeni Huawei'leri etkiliyor. Açıklamaya göre, Huawei telefonu ile hazırda bu uygulamaları kullanan kullanıcılar, uygulamalara devam edip güncelleme almaya devam edecek.

Her ne kadar Facebook böyle bir karar almış olsa da isteyen Huawei kullanıcıları telefonlarına sonradan bu uygulamaları yükleyebilecekler. ABD ile yaşanan Huawei krizi ilk olarak Google'ın Huawei ile olan ilişkilerini askıya alması ile patlak vermişti. Google'ı, ARM, Microsoft ve Intel gibi şirketler takip etmişti. Krizi tetikleyen resmi açıklama ile ABD Başkanı Trump'tan gelmiş ve başkanın imzaladığı bir kararname ile ABD merkezli şirketlerin ulusal güvenliği tehlikeye atan şirketlerle ticari ilişki kurması yasaklanmıştı. Daha sonra bu kararın uygulanması 90 gün ertelenmiş ve bazı şirketler şimdilik aksiyonlarını hayata geçirmemişti.

Facebook'un bu kararı çok büyük bir etki yapmayacak olsa da ilerde bu uygulamaları yüklenmesine izin vermemesi Huawei'yi sıkıntıya sokabilir. Ayrıca Amerikan şirketlerinin uygulamalarını Huawei marka telefonlara yükletmeme gibi bir seçenekleri de bulunuyor. Şimdilik böyle bir durum olmasa da önümüzdeki aylarda yaşanacak bu tarz bir durum markayı ciddi olarak sıkıntıya sokabilir.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

“Tokat Attı” İddiasının Gerçek Yüzü

 

 

 

Google Huawei Facebook WhatsApp Instagram
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”