Faiz Kararı Belli Oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı; buna göre faizlerde değişikliğe gidilmedi.

Faiz Kararı Belli Oldu
Faiz Kararı Belli Oldu Başak Tatar
Bu içerik 3478 kez okundu.

Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandını yüzde 9.25 seviyesinde, alt bandını ise 7.25 seviyesinde tuttu. Bankaların sık sık yönlendirildiği geç likidite penceresi de yüzde 12.25 seviyesinde bırakıldı.

Dolar Merkez Bankası'nın kararına tepki vermezken, karar öncesi 3.52-3.53 bandında işlem gördüğü sırada seyrine devam etti. Euro/TL i4.1293/4.1309'dan işlem görüyor.

Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiğine işaret ettiği belirtilirken iç talepte iyileşme gözlendiği; Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisinin sürdüğü aktarıldı. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyet gücünü koruduğu kaydedildi.

Kurulun, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirdiği, son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin sınırlayıcı etkisine rağmen enflasyonun bulunduğu yüksek seviyelerin, fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturduğu açıklandı. Bu çerçevede ise Kurulun, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar verdiği bilgisi paylaşıldı.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği bildirildi. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin ise yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği ifade edildi.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türk Dönerci Cinayetlerinin Sanığı Ortaya Çıktı

 

merkez bankası faiz karar açıklama dolar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500