FAZ’ın Erdoğan Yorumu

Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung'da kaleme aldığı yazısında Rainer Hermann, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’nin durumunu değerlendirdi.

FAZ’ın Erdoğan Yorumu
FAZ’ın Erdoğan Yorumu Yaren Yalçın
Bu içerik 1744 kez okundu.

Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)’da kaleme aldığı yazısında Rainer Hermann, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’nin durumunu değerlendirdi.

Türkiye’nin darbe girişiminden sonra yeni bir denge arayışı içinde olduğunu belirten Rainer Hermann, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile işbirliği yaparak, kendisini eleştiren Irak lideri İbadi’yi azarlayarak kuvvetli güç gösterileriyle tüm dikkatleri üstüne çektiğini vurguladı ve güçlü, istikrarlı Türkiye imajının değiştiğini yazdı.

Hermann,süresi 3 ay daha uzatılan Olağanüstü Hal’in ekonomi için belirsizlikler yarattığını, sanayide kapasite kullanımını böldüğünü, tatilcilerin gelmemesi nedeniyle otellerin kapalı olduğuna dikkat çekti.

Herkesin üzerinde Demokles’in Kılıcının sallandığını vurgulayan Hermann, hükümet hakkında görüş bildirenlerin suçlandığını hatta tutuklandığını bu nedenle herkesin çok dikkatli olduğunu, böyle bir korkutma atmosferinde siyasi bir tartışma yürütmenin mümkün olmadığını söyledi.

Hermann, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşıtlarının zayıflığı ve ellerindeki araçların her geçen gün azalması sonucu böyle bir korku ikliminin meydana geldiğini, Fethullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz’da başarısızlıkla sonuçlanan darbe teşebbüsünden bu yana Erdoğan’ın hakim olma isteğini sınırlayacak bir ‘denge ve kontrol’ mekanizmasının kalmadığını yazdı.

Süddeutsche Zeitung gazetesinde Türkiye’ye dair yer alan bir yorumda ise; Kürtlerin Kerkük ve Musul’u bölgesel yönetimlerine dahil edebileceklerinden sadece Bağdat yönetiminin değil Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da korktuğu, Erdoğan’ın Suriye’deki Kürtlere göre Irak’taki Kürtlerle daha iyi anlaştığı, Suriye’nin kuzeyinde Kürtleri bombalayan Türkiye’nin Irak’ta Musul operasyonu için peşmergeye eğitim vererek IŞİD’den temizlenecek olan Musul’da bağımsız bir Kürditan kurulmasını engellediği belirtildi. Ayrıca hem Şii milislerin hem de Kürtlerin Musul’da hakimiyet sağlamamasını garantiye almak için Türk askerlerinin Musul operasyonuna dahil olmak istediği ifadelerine de yer verildi.

alman gazetesi frankfurter allgemeine zeitung faz cumhurbaşkanı erdoğan 15 temmuz darbe girişimi demokles kılıcı musul kerkük ibadi ışid
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500