‘Fethullahçılık Suçtur’ Diye Bir Kanun Yoktu

Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök, 2004 MGK’da Cemaat konusunda hükümeti uyardıklarını, bu konuda fazla bir şey yapılmadığını söyledi.

‘Fethullahçılık Suçtur’ Diye Bir Kanun Yoktu
‘Fethullahçılık Suçtur’ Diye Bir Kanun Yoktu Yaren Yalçın
Bu içerik 1321 kez okundu.

Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök, 2004 MGK’da Cemaat konusunda hükümeti uyardıklarını, bu konuda fazla bir şey yapılmadığını söyledi.

Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu tarafından dinlenen Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök, harp okulundayken namaz kıldıklarını, her terhis olan askerin kışlada mevlid okutup şerbet dağıttığını söyledi.  Bu değerlerin kullanıldığını belirten Özkök, “Biz görevdeyken dini konuların tamamen ayrı tutulmasını isterdik. Ben de inançlı bir insan olduğuu hiçbir zaman saklamadım; bu yüzden başıma çok sıkıntılar geldi. Bir defa makamımda namaz kılmamışımdır, kimse de görmemiştir” ifadelerini kullandı.

Hilmi Özkök, 2004 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı iken, kuvvet komutanları ile birlikte Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında hükümeti FETÖ’ye karşı kesin bir dille uyardıklarını belirterek, “Silahlı kuvvetler olarak 2004 Milli Güvenlik Kurulu’nda ‘Bu örgüt çok büyük bir imkan kabiliyetine kavuştu. İmkan kabiliyeti yıllar içinde oluşur ama niyet bir gecede değişir. Aynen böyle söyledik. Bu iş takip edilsin, icra planı yapılsın’ dedik. Tabi o zaman tehlikeli bir örgüt yerine iyi niyetli görülüyor. MGK olarak irticadan ve bu örgütlerin tehlikesine dikkat çeken konuşmaları,duyduklarımızı her toplantıda dile getirdik ancak pek fazla bir şey yapıldığını görmedik. MGK’ya fikir birliği yapılmış olarak geliniyordu, bizim elimizde olan bir şey değil” şeklinde konuştu.

Hilmi Özkök ayrıca ‘Fethullahçılık suçtur’ şeklinde bir kanun olmadığı için yakalanan askerlerin disiplinsizlik suçuyla TSK’dan atıldıklarını söyledi.

genelkurmay eski başkanı hilmi özkök milli güvenlik kurulu toplantısı mgk fethullah gülen cemaat darbe girişimi tsk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500