"FETÖ İkinci Darbe Girişimine Hazırlanıyor"

MHP Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki Fethullah Gülen cemaatine yakın isimlerin, ikinci kere darbe girişiminde bulunabileceğini öne sürdü.

 Tuğba Önkibar
Bu içerik 1551 kez okundu.

Ümit Özdağ'ın açıklamaları şöyle:

TSK içinde çok güçlü bir FETÖ'cü yapılanma olduğu, bu konuyu çok iyi bilen asker arkadaşlarım tarafından dile getiriliyordu. Hatta 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü'nün internet sayfasına bundan bir yıl önce askeri istihbarat kökenli bir hukukçu arkadaşımız, FETÖ'cü darbe olacağıyla ilgili bir yazı da koymuştu. O gece vurulan ve yanındaki koruması da şehit edilen Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Arslan'la da zaman zaman buluşur sohbet ederdik. O da; Güneydoğu Anadolu'da FETÖ'cü generallerin Türk Ordusu'nun teröre karşı etkili mücadele etmesini engelliyor demişti. Dolayısıyla TSK'da yapılacak FETÖ'cü subay ve general tasfiyesinin beklentisi içindeydim. İşaret fişeği 8 Temmuz'da İzmir'de açılan casusluk davasında komplo kuran amiral ve subaylarla ilgili soruşturmanın başlamasıyla atılmış oldu ama bir darbe olur diye de beklemedim doğrusu…

Ben doktora ve doçentlik tezi askeri darbeler ve müdahaleler olan, yüksek lisansta uzun yıllar Türkiye'de ve dünyada askeri darbeler ve müdahaleleri ders olarak vermiş bir akademisyenim. Askeri darbeler politik, ekonomik istikrarsızlık ortamlarında, toplumun önemli bir kesiminin gayri memnuniyetinin de üzerine binerek gerçekleşir. Oysa bu FETÖ'cü darbe böyle bir toplumsal zemin üzerinde gerçekleşmedi. FETÖ'cü darbe; Saray Darbesi dediğimiz iktidar eliti içerisinde bir güç transferini amaçlayan tarzda bir darbe şeklinde gerçekleştirilmeye çalışıldı. Darbeyle ilgili daha sonra görüştüğüm birçok asker darbe planının çok iyi çalışılmış olduğunu, her bir bireye verilen görevin çok belirgin bir şekilde tanımlandığını söyledi. Fakat yine de beni rahatsız eden bazı şeyler var. Örneğin; darbeye katılan general, amiral ve subay sayısı TSK içindeki FETÖ'cülerin çok küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Başbakan 15 Temmuz sonrasında yaptığı bir açıklamada, ki bence bu açıklamayı yapmamalıydı, FETÖ'cülerin TSK içinde albay ve üst rütbelerdeki oranının yüzde 80 olduğunu söyledi. Generallerin sayısı zaten 300… Subay sayısı jandarmayla birlikte15 Temmuz'da 39 bindi. Yüzde 80'den yola çıkarak rakam olarak ne kadar FETÖ'cü var hesaplayın. Peki, neden bütün FETÖ'cü subaylar, 15 Temmuz gecesi hadiseler başlayınca silahlarını alıp dışarıya çıkmadı? 50 bine yakın FETÖ'cü polis olduğu söyleniyor.
 
Türkiye politik, diplomatik, finansal ve askeri olarak bir istikrarsızlaştırma sürecine sokuluyor. Önemli olan bu büyük istikrarsızlığın üzerine getirilmek istenen şeyin ne olduğu… Bence Türkiye'yi “sivil demokrasi bu işi halledemiyor” duygusuna getirip, halkın bir kesiminde bu düşünceyi oluşturduktan sonra ikinci bir FETÖ darbe girişimi olabilir. Şu anda düşünülmezi düşünmemiz gereken bir zamandan geçiyoruz. Çünkü karşımızda çok güçlü bir casusluk ve terör şebekesi var. Önümüzdeki 1 yıl çok kritik. Başbakanın yerinde olsam, tankları Çankırı'ya yollamak yerine şehirde tutar, bu birliklerin başına da güvenilir komutanları, subayları getirirdim.

fetö tsk ümit özdağ darbe mhp açıklama son dakika haber gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500