FETÖ'nün Clinton Bağışı Ortaya Çıktı

Fethullahçı Terör Örgütü'nün ABD yapılanmasının, başkanlık seçimlerini kaybeden taraf Hillary Clinton'ın seçim kampanyasına yaklaşık 2 milyon dolar bağışta bulunduğu iddia edildi.

FETÖ'nün Clinton Bağışı Ortaya Çıktı
FETÖ'nün Clinton Bağışı Ortaya Çıktı Tuğba Önkibar
Bu içerik 2520 kez okundu.

Fethullahçı Terör Örgütü'nün ABD yapılanmasının, başkanlık seçimlerini kaybeden taraf Hillary Clinton'ın seçim kampanyasına yaklaşık 2 milyon dolar bağışta bulunduğu iddia edildi.

Öncesinde de Clinton'a bağışta bulunduğu ve yakınlaşmak için çaba sarfettiği bilinen FETÖ'nün, 2016 başkanlık seçimlerinin öncesinde Clinton'ın seçim kampanyasına hangi düzeyde bağışta bulunduğu merak konusuydu.

Farklı şahıslar üzerinden bağış yapıldığı için seçimlerde FETÖ'nün Clinton'a yaptığı bağış miktarı kesin olarak tespit edilemese de Demokrat Parti yakını bir kaynak, rakamın 2 milyon dolara yakın olduğunu açıkladı.

Diğer yandan toplamda 600 milyon dolar civarı bağış toplayan Clinton'ın kampanyasının büyüklüğü düşünüldüğünde FETÖ'nün 2 milyon dolarlık bağışı yaklaşık olarak binde 3'lük bir paya tekabül ediyor.


FETÖ-CLINTON İLİŞKİSİNİN GEÇMİŞİ

Demokrat Partide üst düzey finans yöneticiliği görevini yapan Murat Güzel, yaptığı değerlendirmede; FETÖ üyeleriyle Clinton ailesi arasındaki yakınlığın yeni olmadığını, fakat aralarında bağıştan ziyade önemli konular olduğunu ifade etti.

FETÖ üyelerinin Clinton'la olan bağlarını iyi tutmak için çok çaba sarf ettiğini ve Hillary Clinton'ın bir gün başkan olacağına inandıklarını belirten Güzel, söz konusu ilişkiyi seçim bağışlarına endeksli bir biçimde değerlendirmemek gerektiğine vurgu yaptı.

Bir dönem İsrail-Türkiye ilişkilerinin iyi gitmemesinin ABD'de en çok FETÖ'nün işine geldiğini anlatan Güzel, "Clinton'ın etrafında Yahudi kökenliler çoğunluktaydı ve FETÖ üyeleri, Türkiye aleyhine lobi oluşturmak için İsrail kozunu hep kullandı" dedi.

2000'lerin orta dönemlerinden itibaren FETÖ mensuplarıyla Clinton ailesi arasında ilişki bulunduğunu belirten Güzel, İsrail meselesi kadar "senelere dayanan bir ilişkinin" de önemli olduğuna dikkat çekti.

Miktarına dair tahminde bulunamasa da Güzel'e göre FETÖ'nün Clinton'a yaptığı bağışlar "İsrail kozundan" daha önemli bir motivasyon değil.

Türkiye'nin bu yeni dönemde FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi de dahil olmak üzere bazı konulardaki ağırlığını kullanabileceğini belirten Güzel, yine de hiçbir şeyin kısa sürede değişmesini beklememek gerektiğini dile getirdi.

 

fethullah gülen fetö hillary clinton abd seçim kampanyası bağış murat güzel demokrat parti gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500