FETÖ'nün Siyasi Ayağı Nerede?

TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu’nun ön taslak raporunda Fetullahçı Terör Örgütü’nün teşkilat şemasında örgüt lideri Fethullah Gülen ‘Kainat İmamı’ olarak en üstte yer alıyor.

FETÖ'nün Siyasi Ayağı Nerede?
FETÖ'nün Siyasi Ayağı Nerede? Yaren Yalçın
Bu içerik 1475 kez okundu.

TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu’nun ön taslak raporunda Fetullahçı Terör Örgütü’nün teşkilat şemasında örgüt lideri Fethullah Gülen ‘Kainat İmamı’ olarak en üstte yer alıyor. 

Söz konusu şemada örgüt lideri Fethullah Gülen’in mahrem işlerini yürüten ‘özel kalem’, Gülen’in yetiştirdiği ‘mollalar grubu’ ve örgüt içi denetim yapan 16 kişilik ‘istişare heyeti’ yer alırken, Fetullahçı Terör Örgütü’nün siyasi ayağına yönelik herhangi bir tespit yapılmaması dikkat çekiyor.

Örgütün gizli amacının kainatı yönetmek olduğu belirtilen ve geçtiğimiz haftalarda başlanan taslak raporun tamamlandığı belirtildi. Taslak rapora göre teşkilat şeması şöyle:

Kainat İmamı Gülen

Örgütün elebaşı Fetullah Gülen, en üstte ‘kainat imamı’ olarak bulunurken, Fetullah Gülen’in mahrem işlerini yürüten ‘özel kalem’, Gülen’in yetiştirdiği ‘mollalar grubu’ ve örgüt içi denetim yapan 16 kişilik ‘istişare heyeti’ yer alıyor. Özel kalem Gülen’e bağlı çalışıyor, istişare heyeti ise talimatlara uyulup uyulmadığını denetliyor, bilgi toplayarak rehberlik yapıyor.

Tayin Heyeti Ülke İmamlarını Belirliyor

Şemada tayin heyeti kıta ve ülke imamlarını seçimle görevlendirebiliyor. Türkiye imamı dışında diğer ülkelerin imam atamaları veya yerlerinin değiştirilmesine bu yapı karar veriyor. Sözde Türkiye imamı olduğu belirtilen Mustafa Özcan da istişare heyeti içinde yer alıyor ve Gülen’le doğrudan iletişime geçebiliyor. Dünya’nın 8’e bölünüp ve imam olarak atanan kıta sorumluları ise Pasifik, Asya, Avrupa, Orta Asya, Güney Amerika, Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinden sorumlu bulunuyor.

Şemada Siyasi Yapı Yok

Komisyon tarafından hazırlanan ön taslak raporunda örgütün Türkiye’deki kanun dışı yapılanması altında emniyet, yargı, MİT, TSK ve mülkiye alt kademeleri yer alırken, siyasi ayağına yönelik hiçbir tespit yapılmaması ise dikkatlerden kaçmadı.

Hücre Tipi Örgütleniyor

Yine raporda Fetullahçı Terör Örgütü’nün askeri örgütlenmeyi örnek alarak en temel idare ilkesinin emir-komuta zinciri şeklinde olduğu kaydediliyor. Raporda; Müslüman, Türk, Sünni, dindar insanlar, dini bütün, ibadet aşkıyla dolu, örgüt işine gelen ve örgüt işlerinde kullanılması mümkün olan herkesi bünyesine dahil ettiği, ateist, Alevi gibi yapıya uzak gibi davranan gruplardan, Hristiyan ve Yahudi dinine inananlardan da yapılanma içerisinde yer aldığı belirtildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 7 tabakadan oluşan hiyerarşik kast sistemi var. Söz konusu tabakaların açıklamaları ise şöyle:

Birinci Kat (Halk Tabası): Örgüte gönül bağı ve imanla bağlı olanlar; fiili olarak veya maddi destek sağlayanlar.

İkinci Kat (Sadık Tabaka): Dershane, yurt, okul, gazete, banka, vakıf gibi resmi kurum görevlilerinden oluşuyor.

Üçüncü Kat (İdeolojik Örgütlenme Tabakası): Örgüte ileri derecede bağlı, örgütün  ideolojisini savunan ve çevresine de örgüt fikirlerini aşılayanlar.

Dördüncü Kat (Teftiş Kontrol Tabakası): İtaat ve bağlılıkla dereceye girenler burada yükselebilirler. Bu tabakaya girenler, çocuk yaşta örgüte kazandırılan kişilerden seçilir.

Beşinci Kat (Organize Eden ve Yürüten Tabaka): Üst düzey gizlilik gerektiren bu tabakada örgüt üyeleri birbirlerini çok az tanırlar ve Fethullah Gülen tarafından atamaları yapılır.

Altıncı Kat (Has Tabaka): Örgüt lideri Fethullah Gülen ile alt tabakaların iletişimini sağlar, örgüt içindeki azil ve görev değişiklikleri yaparlar. Gülen tarafından atanırlar.

Yedinci Kat (Kurmay Tabaka): Örgüt lideri Fethullah Gülen’e bağlı, atamasını bizzat Gülen’in gerçekleştirdiği elit kesimdir ve 17 kişilik kurmaydan oluşur.

Raporda Fetullahçı Terör Örgütü’nün gizli hedefinin kainatı yönetmek olduğu belirtilirken, elebaşı Fetullah Gülen’in devleti ele geçirme biçimi, Hitler ve Mussolini’den daha çok İran İslam Devrimi’nin hukuki, siyasi ve ruhani lideri Humeyni’ye benzetilmektedir.

Ayrıca taslak raporda, Fethullah Gülen’in, herhangi bir partiye gereksinim duymadan, seçime gitmeden, kendi yetiştirdiği kamu görevlilerini kendisine bağlayarak, fedakarlık kültürü ve seçilmişlik duygusuna dayanarak devleti ele geçirmeyi, dışarıdan alternatif hiyerarşi üzerinden yönetmeyi amaçladığı da belirtiliyor.

MİT Müsteşar Yardımcısı Önce Gitmiş

TBMM Darbe Komisyonu raporunda 15 Temmuz’a yönelik yer alan kronolojik sıralama ise şu şekilde:

14.45: Kara Havacılık Okul Komutanlığı’nda görevli bir pilot binbaşı MİT’e gelerek ihbarda bulunuyor.

16.03: MİT Müsteşar yardımcısı Genelkurmay Başkanlığı’na gidiyor.

16.30: MİT Müsteşarı Genelkurmay Başkanlığı’na gidiyor.

18.00: Genelkurmay Karargâhı’nda; MİT Müsteşarı ile toplantı yapılıyor ve alınması gereken tedbirler belirleniyor.

19.20: Genelkurmay Başkanlığı’nın tüm ülke sahasının uçuşa kapatıldığı emri yayınlanıyor.

20.30: MİT Müsteşarı Genelkurmay Başkanlığı’ndan ayrılıyor.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Pembe Tablolar Karın Doyurmuyor

 
15 temmuz darbe girişimi tbmm araştırma komisyonu teşkilat şeması fethullah gülen özel kalem mollalar grubu siyasi yapı fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500