Figen Yüksekdağ Hakim Karşısında

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İzmir'de yaptığı bir konuşmada "terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle hakkında açılan davada hakim karşısına çıktı.

Figen Yüksekdağ Hakim Karşısında
Figen Yüksekdağ Hakim Karşısında Tuğba Önkibar
Bu içerik 2953 kez okundu.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İzmir'de yaptığı bir konuşmada "terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle hakkında açılan davada hakim karşısına çıktı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen duruşmaya Yüksekdağ, tutuklu olduğu Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi vasıtasıyla katıldı. Yüksekdağ'ın avukatlarının da katıldığı duruşmada HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da bulunuyordu.

Kimlik kontrolü sonrasında SEGBİS'le kayıt altına alınan duruşmada mahkeme heyeti, Yüksekdağ'a iddianamenin özetini okuyarak yasal haklarını anımsattı.

Yüksekdağ savunmsında, iddianamede kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiğini söyledi. Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'ndeki "Sosyalistler Özyönetimi Tartışıyor" adlı panelde konuşmacı olarak katıldığını belirten Yüksekdağ, siyasi tartışmaların suç unsuru olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savundu.

Mahkeme başkanının, iddianamede bulunan paneldeki konuşmadan bazı kısımları hatırlatması üzerine Yüksekdağ, konuşmasının hiçbir yerinde güvenlik güçleriyle çatışılması ya da barikat kurulması yönünde çağrıda bulunmadığını, bu davada mahkumiyet kararı verilmesinin yanlış olacağını savunarak, beraatini talep etti.

Yüksekdağ'ın avukatları Halil Dönmez ve Kamil Ağaoğlu, SEGBİS'te yaşanan ses sorunu sebebiyle savunma hakkının kısıtlandığını ileri sürerek, bir sonraki duruşmada müvekkillerinin mahkeme salonuna alınarak ifadesinin alınmasını istedi. Yüksekdağ da bu talebe katıldı.

Mart 2017'ye ertelendi

Mahkeme heyeti, paneldeki ses ve görüntülerin çözümlenmesi amacıyla ellerindeki kaydın bilirkişiye gönderilmesine, sanık Yüksekdağ'ın sonraki oturumda salona getirilmesine karar vererek duruşmayı Mart 2017'ye erteledi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir'de katıldığı bir panelde yaptığı konuşmalar sebebiyle HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında hazırladığı iddianamede, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçuyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

TSK: 68 Terörist Öldürüldü

figen yüksekdağ hdp duruşma izmir terör örgütü propagandası gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500