Freedom House’un İçler Acısı Türkiye Raporu

Washington merkezli Freedom House yani Özgürlük Evi isimli düşünce kuruluşu, 2018 Dünyada Özgürlükler Raporunu’nda Türkiye’yi ilk kez özgür olmayan ülkeler kategorisine dahil etti.

Freedom House’un İçler Acısı Türkiye Raporu
Freedom House’un İçler Acısı Türkiye Raporu Meltem Yüksel
Bu içerik 1108 kez okundu.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, 2018 Dünyada Özgürlükler Raporu’nu açıkladı. ‘Demokrasi Krizi’ Türkiye raporunda gerekçe olarak siyasi haklar ve bireysel özgürlüklerde yaşanan gerileme gösterildi.

Geçtiğimiz yıla göre Türkiye’nin notu 6 puan geriledi. Türkiye, son 10 yılda 34 puan gerilemeyle bu zaman diliminde en çok puanı düşürülen ülke durumuna düştü. ABD’nin özgürlük notunu da üç puan düşüren rapora göre küresel özgürlükler 12 yıldır sürekli gerileme gösteriyor. Geçtiğimiz yıl da 71 ülkede siyasi haklar ve sivil özgürlüklerde gerileme görülürken, sadece 35 ülkede durum iyileşme gösterdi.

Raporda özgür olmayan ülkeler içine alınan 49 ülkeden 12’sinin siyasi haklar ve sivil özgürlükler açısından ‘kötünün de kötüsü’ konumunda olduğu belirtildi. Bu ülkeler en az özgür olandan başlayarak şu şekilde sıralandı; Suriye, Güney Sudan, Eritre, Kuzey Kore, Türkmenistan, Ekvador Ginesi, Suudi Arabistan, Somali, Özbekistan, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya.

Raporda Türkiye ile ilgili kısmında ise şu ifadelere yer verildi;

"Erdoğan partisindeki rakiplerini ve geçmişteki müttefiklerini dışarı attı, medya patronluklarını kendi ihtiyaçlarına uyacak şekilde yeniden yapılandırdı, anlamlı bir kuvvetler ayrılığının bulunmadığı bir 'süper başkanlık' sistemi yaratmak için rağbet görmeyen anayasa değişikliği referandumunu yaptı. 2016'daki darbe girişimine verdiği karşılık gittikçe yayılan bir cadı avına döndü. 60 binden fazla kişi gözlatına alındı, 160'tan fazla yayın kuruluşu kapatıldı, 150'den fazla gazeteci tutuklandı."

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Ahmet Türk’ten Eş Başkanlık Açıklaması

ABD Türkiye Freedom House Özgürlük Evi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500