FT'den Obama Benzetmesi

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın terör operasyonu çerçevesinde gözaltına alınması Avrupa’da geniş yankı uyandırdı.

FT'den Obama Benzetmesi
FT'den Obama Benzetmesi Yaren Yalçın
Bu içerik 2127 kez okundu.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın terör operasyonu çerçevesinde gözaltına alınması Avrupa’da geniş yankı uyandırdı.

HDP’lilerin gözaltına alınmasına AB’den tepki geldi. Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, son derece kaygılı olduklarını belirterek, Ankara’da toplanan AB Büyükelçilerini aradıklarını ve Türk yetkililerle de temas içinde olduklarını kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, yaşanan gelişmeler üzerine Türkiye’nin Berlin Maslahatgüzarı’nı bakanlığa çağırırken, Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, HDP’li vekillerin gece operasyonlarıyla gözaltına alınmasını Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in ‘Türkiye’deki durumun keskin bir biçimde şiddetlenmesi’ olarak yorumladığı belirtildi.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, HDP’lilerin gözaltına alınmasını “Türkiye’den çok kötü haberler” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Fransa’nın Le Figaro gazetesi, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Kürt yanlısı milletvekillerinin gözaltına alınmasından son derece kaygılı olduğunu yazdı. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirmek isteyen din adamı Fethullah Gülen’in sorumlu tutulduğu darbe teşebbüsünün ardından getirilen olağanüstü halden faydalanılarak temizlik operasyonlarının muhalifleri hedef aldığı iddiasında bulundu.

New York Times gazetesi, baskı altındayken hitabet yeteneği ve soğukkanlılığı ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ABD Başkanı Barack Obama’ya benzeterek, Türkiye’nin siyasi sahnesinde parlak bir yıldız olarak görüldüğünü, hükümetin Demirtaş’ı ve partisini zayıflatma çabalarından önce, HDP’nin liberal ve laik seçmenleri çekerek genişlediği iddia edildi.

“Yükselen siyasi yıldız Selahattin Demirtaş ve diğer HDP üyeleri baskınlarda gözaltına alındı” ifadeleriyle duyuran İngiliz gazetesi Financial Tımes gazetesi ise Demirtaş’ın halk arasında ‘Kürt Obama’ şeklinde bilindiğini ileri sürdü.

Alman gazetesi FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) da, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini eleştirenlere karşı bir adım daha attı” diyerek Kürt partisi HDP liderlerini Erdoğan’ın gözaltına aldırdığını, gözaltına alınan politikacıların terör propagandasıyla itham edildiğini yazdı.

 

hdp selahattin demirtaş figen yüksekdağ hdp'li vekiller terör operasyonu dış basın new york times faz financial times kürt obama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500