Futbolculara 15'er Yıl Hapis İstemi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün futbol yapılanmasına dair yürütülen soruşturma sona erdi.

Futbolculara 15'er Yıl Hapis İstemi
Futbolculara 15'er Yıl Hapis İstemi Tuğba Önkibar
Bu içerik 997 kez okundu.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün futbol yapılanmasına dair yürütülen soruşturma sona erdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’dan terör savcısı Mehmet Şenay Baygın’ın hazırladığı iddianame mahkemeye yollandı. Eski futbolcular İsmail Demiriz, Arif Erdem ve Uğur Tütüneker hakkında silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
 
Hakan Şükür’e ilişkin dosyanın ise ayrıca Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği bilgisi alındı. 92 sayfalık iddianamede firari futbolcu Arif Erdem’in örgütün kriptolu mesajlaşma programı Bylock kullandığı ve FETÖ’nün futbol yapılanmasının önde gelen isimlerinden biri olduğunun altı çizildi. Soruşturma çerçevesinde eski futbolculardan Mustafa Kocabey’in tanık konumunda ifade verdiği öğrenildi.

 

EMRE BELÖZOĞLU AYRINTISI

 

FETÖ’nün eski futbol imamı Said Alpsoy’un da tanık konumunda verdiği ifade iddianamede bulunuyor. Alpsoy’un verdiği ifadede Medipol Başakşehir forması giyen Emre Belözoğlu ile yaptığı bir görüşmenin ayrıntılarını anlattığı öğrenildi. Emre Belözoğlu'nun kendisini arayarak, “FETÖ'den gizli bir şekilde 1'inci lig takımlarındaki oyuncuları toplayıp İslami bilgi verelim. Kendimi Allah’a karşı sorumlu hissediyorum. Yalnız FETÖ ile bu işler olmaz. Onlar bunu paraya dökmüş” dediğini öne süren Alpsoy, bu talebi gerçekleştiremediklerini, birkaç haftadan sonra ise Belözoğlu'nun kendisiyle iletişimi kestiğini söyledi.

ŞİKE KUMPASI FETÖ İŞİ
 

İddianamede, futbolun ülkede en popüler spor olması sebebiyle bu alanı örgüt elebaşı Fethullah Gülen’in bilhassa seçtiğine vurgu yapıldı.

Örgütün temel amacının çok sayıda kişiyle taraftarlık bağları olan ve yıllık bütçeleri milyon dolarlara tekabül eden büyük kulüpleri ele geçirmek olduğu öne sürülen iddianamede şu ifadeler yer buldu: “Bu sebeple kendilerine engel oluşturduğunu düşünen kişi ve kuruluşlara karşı hukuk dışı yolları emniyet ve yargı kurumlarında bulunan örgüt elemanlarında kumpas kurularak ortadan kaldırmaya uğraşmışlardır.”

İddianamede, şike kumpas adıyla bilinen davanın planın en önemli göstergesi olduğu özellikle vurgulandı.

 

futbol fetö hakan şükür ismail demiriz arif erdem uğur tütüneker spor gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500