G20 Öncesi Almanya'dan Flaş Erdoğan Açıklaması

G20 Zirvesi öncesi Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz'un ardından Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'den de kritik bir açıklama geldi.

G20 Öncesi Almanya'dan Flaş Erdoğan Açıklaması
G20 Öncesi Almanya'dan Flaş Erdoğan Açıklaması Ecem Şenol
Bu içerik 583 kez okundu.

G20 Zirvesi öncesinde gerilen Ankara-Berlin ilişkilerinde yeni bir gelişme yaşandı. Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz'un ardından Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'den de kritik bir açıklama geldi. Alman Bakan, Erdoğan'ın zirve haricinde konuşma yapmasının uygun olmayacağı düşüncesini dile getirdi.

Berlin Yönetimi, G20 zirvesin için Almanya’nın Hamburg kentine gidecek olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ilgili Ankara’nın tepkisini çekecek bir açıklama yaptı. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Erdoğan’ın G20 Zirvesi dışında kamuoyu karşısına çıkmasının, iki ülke arasındaki tansiyon göz önünde bulundurulursa uygun olmayacağını aktardı.

Rusya’nın Krasnodar şehrine giderken beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gabriel, Erdoğan’ın Almanya’daki Türk vatandaşlarına hitap etmek için Ankara’nın resmi olarak izin talep ettiğini ifade etti. Reuters’ın haberine göre; Gabriel iki hafta önce Ankara Yönetimi’ne bu konuda resmi izin istenmemesi için tavsiyede bulundu.

Sosyal Demokrat Parti'nin başbakan adayı Martin Schulz da Bild gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın etkinlik düzenlemesine karşı çıkarken, Schulz, kendi ülkelerinde değerlerini ayaklar altına alan yabancı politikacıların Almanya'da provoke edici konuşmalar yapacakları etkinlikleri düzenleyemeyeceğini ifade etti. Türkiye'de muhalifleri ve gazetecileri cezaevine atan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da etkinlik düzenlemesini istemediğini belirten Schulz’un ardından Dışişleri Bakanı Gabriel de benzer bir açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Almanya’ya en son Mayıs 2015’te Cumhurbaşkanı seçildikten hemen sonra gitmişti. Erdoğan Karlsruhe şehrinde Türklere hitap etmişti. Ankara-Berlin hattında ilişkilerin gerilmesi geçen yıl Haziran ayına dayanırken, Bundestag'ın 1915 Olayları'nı ‘soykırım' olarak nitelendiren tasarıyı kabul etmesinin ardından Ankara, Alman milletvekillerinin İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmesine izin vermemişti.

İki ülke arasındaki ilişkiler, 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu öncesi Türk bakanların Almanya’daki etkinliklerinin iptal edilmesi, Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in Türkiye’de tutuklanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nazi ithamları nedeniyle sekteye uğramıştı. Öte yandan, iki ülke arasında yaşanan İncirlik krizi hâlâ çözülebilmiş değil. Alman tarafı, askerlerini İncilik’ten çekip Ürdün’e yerleştirme kararı aldı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Google'a 2.4 Milar Euroluk Dev Ceza

Almanya Türkiye Gerilim İncirlik Kriz Tayyip Erdoğan G20 Zirvesi Alman Vekil Açıklama Gabriel Schulz Bakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500