G20 Zirvesi Başlıyor

Bu yıl Çin’in Hangzhou kentinde gerçekleşecek “G20 Liderler Zirvesi” 4-5 Eylül’de başlıyor. Zirveye katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, liderlerle FETÖ darbe girişimi ve Cerablus’ta yürütülen Fırat Kalkanı operasyonunu görüşecek.

G20 Zirvesi Başlıyor
G20 Zirvesi Başlıyor Aylin Köyatası
Bu içerik 1027 kez okundu.

Bu yıl Çin’in ev sahipliği yaptığı “G20 Liderler Zirvesi” yarın başlıyor. Zirve, dünyanın en gelişmiş  ekonomisine sahip 20 ülke ile ev sahibi Çin'in davet ettiği Çad, Mısır, Kazakistan, Laos, Senegal, Singapur, İspanya, Tayland’ın devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek. İki gün sürecek olan zirveyi yaklaşık 5 bin basın mensubu izleyecek.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen zirvenin ana teması ise; "yenilikçi, canlandırılmış, bağlantılı ve kapsayıcı dünya ekonomisi" olarak belirlendi. Bu kapsamda liderler, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için kısa vadede sorunların tespiti ve uzun vadede sorunların temel nedenleriyle mücadele yollarını değerlendirecek.

Zirvede, Türkiye'nin Kasım 2015'te ev sahipliği yaptığı son G20 toplantısında alınan kararların ne kadarının uygulandığı gözden geçirilecek. Edinilen bilgiye göre; dünya liderlerinin bir araya geleceği G20 zirvesinde, ekonominin sıcak başlıklarının yanı sıra siyasi gündem de ele alınacak. Küresel barışı ve ekonomik büyümeyi etkileyen terörizm ve mülteci krizi gibi konular da ikili görüşmelerde konuşulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin'de

Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping'in resmi davetlisi olarak perşembe günü Çin'e giden Erdoğan'a, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik etti. Cinping ile görüşecek olan Erdoğan, resmi temaslarının ardından G20 devlet ve hükümet başkanları zirvesine katılacak.

Zirve'deki ilk temasını bugün TSİ ile 16.15’te Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirecek olan Erdoğan, Pazar günü ABD Başkanı Barack Obama ile görüşecek. Ayrıca Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u da kabul edecek olan Erdoğan, AB ülkelerinin başbakanlarının da aralarında bulunduğu devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya gelecek. Görüşmeler kapsamında Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande , Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalyan Başbakanı Matteo Renzi ile de dörtlü zirvede bir araya gelmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleşen G20 toplantısında dikkat çektiği terör, terörle mücadele, mülteciler sorunu gibi konuları Çin'de yeniden gündeme getirecek. Edinilen bilgiye göre; FETÖ darbe girişimi ve Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde yürütülen Fırat Kalkanı Operasyonu, Erdoğan'ın zirveye katılan hükümet ve devlet başkanlarıyla paylaşacağı önemli konular arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile ikili görüşmesinde terör örgütü liderinin iade edilmesine ilişkin iki ülke arasındaki anlaşmanın uygulanmasını ve Türk halkının bu yöndeki beklentilerini de iletecek.

AB ülkelerinin 15 Temmuz darbe girişimine karşı tutumlarını, bu ülkelerin liderleriyle yapacağı ikili görüşmelerde gündeme getirecek olan Erdoğan, FETÖ'nün bu ülkelerdeki yapılanmasına karşı da uyarıda bulunacak. Bu doğrultuda; SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran ve SETA İstanbul Koordinatörü Fahrettin Altun'un birlikte hazırladıkları, 15 Temmuz darbe girişiminin arka planını ve FETÖ yapılanmasını anlatan İngilizce kitap G20 zemininde dağıtılacak.

Obama: "Türkiye sivil bir deprem yaşıyor."

G20 Liderler Zirvesi öncesi Çin’e giden Obama ve Merkel de zirve öncesi açıklamalarda bulundu. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin'de düzenlenecek G20 Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la mülteci anlaşmasını görüşeceğini belirtti. ABD Başkanı Obama ise yaptığı açıklamada; “Türkiye'nin siyasi ve sivil bir deprem yaşadığı gerçek. Yeniden inşa etmeleri gerekiyor ve bunu nasıl yaptıkları önemli olacak. Göstermek istediğimiz şey Türk halkını desteklediğimiz. Eğer attıkları adımların uzun dönemli çıkarlarına ve ortaklığımıza aykırı olduğunu düşünürsek her iyi dostun yaptığı gibi onlara dürüstçe geri bildirim yapmak istiyoruz. Türkiye ile güvenlik ilişkilerimizde bir düşüş görmedik. Türkiye güçlü bir NATO üyesi olmaya devam ediyor” dedi.

G20 Liderler Zirvesi Çin Recep Tayyip Erdoğan Vladimir Putin Barack Obama Angela Merkel FETÖ Fırat Kalkanı Operasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500