G20'de Erdoğan-Trump Görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, G20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldi. Görüşme öncesi kameralar karşısına geçen iki lideri ticari ilişkileri övdü.

G20'de Erdoğan-Trump Görüşmesi
G20'de Erdoğan-Trump Görüşmesi Meltem Yüksel
Bu içerik 349 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, G20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldi. Görüşme öncesi kameralar karşısına geçen iki lideri ticari ilişkileri övdü.

Erdoğan bu sabaha karşı Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo bir araya geldi. Erdoğan son olarak ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen toplantı 35 dakika sürdü.

Trump ve Erdoğan görüşme öncesi önemli açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Trump, Patriot hava savunma sisteminin Türkiye’ye satılmaması konusunda selefi Barack Obama’ya suçlamalar yöneltti. S-400’lere ilişkin “Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz” derken “(Türkiye’ye karşı) Adil olmak zorundasınız” ifadesini kullandı.

Trump’ın açıklamaları şu şekilde;

* Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye'ye adil davranılmadı.

* Türkiye ABD'nin dostu ve beraber harika işler yaptık ve büyük ticaret ortağımız. Bunu daha da büyüteceğiz. İkili ticaret hacmi 75 milyar dolar çok az. 100 milyar doların çok üzerinde olması gerekir.

* Ticaretimizi dört katına çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye'nin çok iyi üretimi ve ürünleri var. İlişkilerimiz askeri alanda da gelişiyor. Aynı zamanda bizden çok miktarda askeri alım yapılmasını bekliyoruz.

Görüşmeyi anlamlı bulduğunu söyleyen Erdoğan;

“Şu anda 75 milyar dolarlık bir ekonomi ticaret hacmi noktasındaki zirveye doğru ilerleme hamlemiz var. Savunma sanayisine yönelik attığımız adımlar, atacağımız adımlar var ama her şeyden öte bir stratejik ortaklığımız var. Bu stratejik ortaklığımız tabii birçok alanda dayanışmamızı adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceğine olan inancım tamdır” dedi.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

İstanbul’da İmamoğlu Zaferi

 

 

 

 

ABD Türkiye Japonya G-20 Zirvesi S-400 Erdoğan Donald Trump
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması