Game Of Thrones Davasında Karar

AYM, Maltepe Askeri Lisesi’nde Game of Thrones dizisini öğrencilerine izlettiği gerekçesiyle TSK’dan atılan subayın adil yargılanma hakkının ihlal edildiği kararına vardı.

Game Of Thrones Davasında Karar
Game Of Thrones Davasında Karar Yaren Yalçın
Bu içerik 1599 kez okundu.

AYM, Maltepe Askeri Lisesi’nde Game of Thrones dizisini öğrencilerine izlettiği gerekçesiyle TSK’dan atılan subayın adil yargılanma hakkının ihlal edildiği kararına vardı.

Anayasa Mahkemesinin (AYM), Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) uzaklaştırılan Yüzbaşı İskender Gülbahar’ın yaptığı başvuruya yönelik kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

İngilizce öğretmeni olarak görev yaptığı İzmir Maltepe Askeri Lisesinde, müstehcen görüntüler içeren Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisini öğrencilere izlettirdiği için Yüzbaşı İskender Gülbahar hakkında soruşturma açıldı.

TSK’dan atılan Yüzbaşı Gülbahar’ın karşı dava açması üzerine Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) Birinci Dairesi, görevden uzaklaştırma işlemini iptal etti. Kararın düzeltilmesi için dosyayı inceleyen AYİM, söz konusu diziyi askeri öğrencilere izlettirerek, bu sırada öğrencilerin başlarında bulunarak TSK’nın itibarını zedeleyecek ahlak dışı hareketlerde bulunduğu, statüsü bakımından kamu görevlisi oalrak yeterliliğini yitirdiği gerekçeleriyle davayı reddetti.

Açtığı davadan sonuç elde edemeyen Yüzbaşı Gülbahar, AYİM’nin tarafsız ve bağımsız bir mahkeme olmadığını, belirtilen durumlar sebebiyle adil yargılanma hakkının, eşitlik ilkesinin, çalışma hakkının ihlal edildiğini vurgulayarak Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, İngilizce Öğretmeni Yüzbaşı İskender Gülbahar’ın, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği kararına vardı. İhlal sonuçlarının telafi edilmesi ve yargılanmanın yeniden yapılması için kararın bir nüshasını da AYİM Birinci Dairesi’ne gönderdi.

TSK’dan atıldıktan sonra bir üniversitede İngilizce dersleri verdiğini belirten Gülbahar, bu soruşturmanın Fethullahçı Terör Örgütü kumpası olduğunu vurgulayarak, o dönem kendisinin ve arkadaşlarının TSK’dan atılmasına neden olan Tuğgeneral Cemalettin Doğan ve Abdulkerim Ünlü’nün 15 Temmuz sonrası tutuklandığını, kararı veren hakim Albay Cemil Çelik’in ise görevden uzaklaştırıldığını kaydetti.

 

game of thrones taht oyunları maltepe askeri lisesi türk silahlı kuvvetleri yüzbaşı iskender gülbahar anayasa mahkemesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500