“Gelirsek İşkence Göreceğiz”

15 Temmuz darbe girişimi sonrası helikopterle Yunanistan'a kaçan askerler İngiliz Times gazetesine açıklamada bulundular.

“Gelirsek İşkence Göreceğiz”
“Gelirsek İşkence Göreceğiz” Yaren Yalçın
Bu içerik 682 kez okundu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası helikopterle Yunanistan'a kaçan askerler İngiliz Times gazetesine açıklamada bulundular.

Türkiye’nin iade talebinde bulunduğu askerler ‘göreve emirle gönderildiklerini, darbe girişiminden haberlerinin olmadığını' söyledi.

Times, bir askerin Türkiye’de bulunan aile üyelerine misilleme yapılacağı endişesiyle adını söylemediğini belirterek, “Biz suçlu değiliz. Suçlu gibi muamele görmemeliyiz. Bizi Türkiye’de neyin beklediğini biliyoruz; İşkence göreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Times askerlerin kendilerini, ‘ordudaki her türlü İslamcı kontrole karşı çıkan laik Kemalistler’ olarak tanımladıklarını ve ‘günah keçisi olmaktan korktuklarını’ belirttiklerini aktardı.

İsmini vermeyen bir başka asker, darbe girişimine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“İstanbul'da bir yere uçmamız ve bazı yaralı askerleri toplamaya yardım etmemiz emredildi. Ancak buraya vardığımızda polis tarafından yoğun ateş altına alındık.

Ormanlık alandaki güvenli bir yere ininceye kadar ne olduğunu bilmiyorduk ve haberleri kontrol etmek için bir iPad çıkarttık. Ne olduğunu anladığımızda kaçışımız bir ölüm kalım meselesi haline gelmişti.”

Öte yandan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası helikopterle Yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerden 3’ünün sığınma talebinin mahkeme tarafından reddedildiği iddia ediliyor.

15 temmuz darbe girişimi yunanistan times türkiye işkence
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500