“Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı İfade Versin”

Hava Kuvvetleri Komutanlığı eski Başsavcısı emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, 15 Temmuz darbe sürecinin en önemli sorumlularının MİT Müsteşarı ve TSK’da bulunan komuta kademesi olduğunu söyledi.

“Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı İfade Versin”
“Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı İfade Versin” Yaren Yalçın
Bu içerik 1454 kez okundu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı eski Başsavcısı emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, 15 Temmuz darbe sürecinin en önemli sorumlularının MİT Müsteşarı ve TSK’da bulunan komuta kademesi olduğunu söyledi.

Darbe girişiminden sonra bu kişilerin hala görevinin başında olmalarının halk arasında farklı algılar oluşturduğunu belirten Ahmet Zeki Üçok, 250 kişinin yaşamını yitirdiği, binlerce kişinin yaralanmasına sebap olan ordunun komutanlarının TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’nunda dinlenilmesi gerektiğini, yoksa bu durumun aydınlanamayacağını ve toplumun vicdanının kanamaya devam edeceğini kaydetti.

Hipnoz davası’ olarak bilinen ve Anayasa Mahkemesi tarafından tekrar görülmesinin kararlaştırıldığı davada tutuksuz yargılanan Hava Kuvvetleri Komutanlığı eski Başsavcısı Ahmet Zeki Üçok, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın izniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en üst kademesindeki komutanlar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarının TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’nda ifade vermesi gerektiğini söyledi.

TSK’daki emir-komuta kademesinin bu sürece girilinceye kadar yapmış olduğu hataların gündeme gelmesi gerektiğini savunan Albay Ahmet Zeki Üçok, Genelkurmay Başkanı’nın emir subayının ve Hava Kuvvetleri eski Komutanı’nın güvenlik personelinin FETÖ’cü çıkıp komutanlarını esir almasını, 5 uçağın Ankara’yı, 2 uçağın İstanbul’u bombaladığını, TSK’da 140 uçak varken kimsenin müdahale etmediğini vurguladı.

Albay Ahmet Zeki Üçok, Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın İstanbul’un ara sokaklarında kaybolduğunu, Jandarma Genel Komutanı’nın ise nerede olduğuna dair bugüne kadar hiçbir bilgi edinilemediğini, Kara Kuvvetleri Komutanı’nın emir subayları tarafından esir alındığını, 250 kişinin ölümüne neden olan komutanın hiçbir şey olmamış gibi Genelkurmay Başkanı ve TBMM’yi bombalayan uçakların Hava Kuvvetleri Komutanı olarak görevlerine devam ettiğini kaydetti.

7-8 aya yayılabilecek darbe girişimi sürecinden MİT Müsteşarı’nın haberdar olmamasına dikkat çeken Albay Üçok, uluslararası güven sağladığı düşünülen Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı’nın bu ülkede ne iş yaptığını sorguladı.

Darbe girişimi sürecinin en önemli sorumlularının MİT Müsteşarı ve TSK’daki komuta kademesi olduğunu belirten Üçok, halk arasında farklı algılar oluştuğunu, bu nedenle en kısa zamanda MİT Müsteşarı ve komuta kademesinin görevden alınarak, yargılanması gerektiğini, onların yerine bu görevlere getirilebilecek çok değerli insanlar olduğunu söyledi. 

albay ahmet zeki üçok 15 temmuz darbe girişimi mit müsteşarı tsk genelkurmay başkanı darbe araştırma komisyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500