Gereği Çabuk Düşünülecek!

Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan kanun taslağına göre, bundan sonra duruşmalarda iddianame okunmayacak, suçlamaya dayanak oluşturan delil ve eylemler anlatılacak.

Gereği Çabuk Düşünülecek!
Gereği Çabuk Düşünülecek! Derya Kaya
Bu içerik 1093 kez okundu.

Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve Başbakanlığa gönderilen kanun tasarısı taslağında, duruşmalara ilişkin bir takım düzenlemeler de yer alıyor. Yeni düzenlemeye göre iddianame okunmayacak  ve gerekli görülmesi halinde yargılama il sınırları içerisinde farklı yerlerde yapılabilecek.

Kanun tasarısı taslağının yasalaşmasıyla birlikte, duruşmaların başlamasına ilişkin hükümleri içeren Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 191'inci maddesinin "b" bendindeki "İddianame veya iddianame yerine geçen belge okunur." hükmünde değişiklik yapılacak.

Bu hüküm, "İddianame veya iddianame yerine geçen belgede yer alan suçlamanın dayanağını oluşturan eylemler ve deliller ile suçlamanın hukuki nitelendirmesi anlatılır." şeklinde değiştirilecek. Değişiklikle birlikte duruşmalarda iddianamelerin tamamının okunması uygulaması da son bulacak.

Yargılamalar makul sürede tamamlanabilecek

Yapılması planlanan düzenlemeyle, duruşmaların başlangıcında hakimler, iddianamelerin tamamını okumak yerine iddianamede yer alan suçlamanın dayanağını oluşturan eylem ve delilleri anlatacak, suçlamanın hukuki nitelendirmesini aktaracak. Böylece yargılamanın başında hakimlerin klasörlerce iddianameyi okumasından kaynaklanan uzun yargılama sürecinin kısalması, yargılamaların makul sürelerde sonuçlanabilmesi hedefleniyor. 

Duruşmalar adliye dışına taşınabilecek

Diğer taraftan taslakta öngörülen bir diğer düzenlemeyle, duruşmaların il sınırları içerisinde, adliye dışında belirlenen başka yerlerde yapılmasına olanak sağlanacak.

Hakim veya mahkemenin hukuki veya fiili sebeplerle görevini yerine getiremeyecek halde bulunması veya kovuşturmanın görevli ve yetkili mahkemenin bulunduğu yerde yapılmasının kamu güvenliği için tehlike oluşturması hallerinde davanın başka yerde bulunan bir mahkemeye nakline imkan tanıyan Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 19'uncu maddesinin "Davanın nakli" başlığı, "Davanın nakli ve duruşmanın başka yerde yapılması" şeklinde değiştirilecek. 

adalet Bakanlığı Yargılama Süreci İddianame delil eylem adliye dışında yargılama CMK19 CMK191
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500