Gerilim Tırmanıyor!

ABD ile İran arasındaki kriz sürüyor. İran'ın ABD'nin savaş uçaklarını vurmasının ardından Trump "İran büyük bir hata yaptı" ifadelerini kullanmıştı. "İran'a saldıracak mısınız?" sorusu üzerine "Birkaç saat içerisinde öğreneceksiniz" demişti. New York Times'ın haberine göre Trump kısıtlı saldırı emri verdi ancak kısa süre sonra geri çekti.

Gerilim Tırmanıyor!
Gerilim Tırmanıyor! Meltem Yüksel
Bu içerik 453 kez okundu.

New York Times'ın haberine göre ABD Başkanı Trump, Perşembe günü ABD’nin İran’a karşı kısıtlı askeri saldırıya izin verdiğini ancak birkaç saat sonra geri adım attığını açıkladı.

Gazetede yer alan habere göre uçaklar ve gemiler dahil olmak üzere ABD askeri varlıkları, bazı İran hedeflerini vurmak için hazırdı. Ancak bu planlar herhangi bir füze ateşlenmeden iptal edildi. ABC kanalı da New York Times'ın bu kaynaklarını doğruladığını açıkladı.

New York Times, geri adımın Trump'ın görüş değişikliğini sebebiyle mi yoksa stratejide gecikme gerektiren bir değişiklik nedeniyle mi olduğunun belirlenemediğini de sözlerine ekledi. Trump'ın saldırı adımının ileride tekrardan ortaya çıkıp çıkmayacağının da yine belirsizliğini koruduğu belirtildi.

ABD-İran geriliminde son nokta

Dün Devrim Muhafızları'na ait bir sitede, İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından Umman Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletinde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait Global Hawk tipi İHA'nın vurularak düşürüldüğü açıklanmıştı. ABD de İHA'larının düştüğünü doğrulamış, ancak aracın İran sınırlarında olmadığını, uluslararası hava sahasında olduğunu belirtmişti.

ABD Başkanı Trump bu olayın ardından tweet atarak "İran büyük bir hata yaptı" ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Husiler'den Suudi Arabistan'a Saldırı

 

 

 

ABD İran Donald Trump New York Times İHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması