Gizli Belgede Türkiye'ye "Teröre Destek" Suçlaması

Sığınmacı krizi için bel bağladığı Ankara’yı eleştirmekten kaçınan Alman hükümeti, gizli bir yazışmada Türkiye’yi “Orta ve Yakındoğu'da İslamcı ve terörist örgütlerin uzun yıllardır destekçiliğini yapan bir ülke” olarak nitelendirdi.

Gizli Belgede Türkiye'ye
Gizli Belgede Türkiye'ye Tuğba Önkibar
Bu içerik 930 kez okundu.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD'nin haberinde, Alman İçişleri Bakanlığı'nın Sol Parti'nin bir soru önergesine verdiği ve 'gizli' olarak sınıflandırılmış yanıtına yer verildi. Yanıtta Alman güvenlik makamlarının Türkiye'deki iktidar partisi AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mısır'daki Müslüman Kardeşler gibi örgütlerle 'ideolojik yakınlığı' bulunduğu görüşünü ilettiği belirtildi. Müslüman Kardeşler'in yanı sıra Hamas ve Suriye'deki silahlı İslamcı muhalefetle olan ilişkilere de dikkat çekildi.

ARD'ye göre İçişleri Bakanlığı'nın yanıtında, "İktidar partisi AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mısır'daki Müslüman Kardeşler, Hamas ve Suriye'deki silahlı İslamcı muhalefete yönelik çok sayıda dayanışma mesajı ve destek eylemleri, Müslüman Kardeşler ile ideolojik yakınlıklarına işaret etmektedir" denildi.

Alman hükümetinin görüşüne göre, Türk hükümeti yıllardır bilinçli olarak Yakın ve Ortadoğu’daki İslamcı ve terör örgütleriyle işbirliği politikası güdüyor ve Erdoğan bunu bizzat destekliyor.

ARD’ye göre Alman hükümeti ilk kez Türkiye cumhurbaşkanı ve bir terör örgütü arasında doğrudan bağ kurmuş oluyor. Zira Hamas AB’de 2003’ten beri terör örgütü listesinde. Türkiye’nin Hamas ve diğer örgütlerle ilişkilerini özellikle yoğunlaştırdığı belirtiliyor: “Sonuç olarak özellikle 2011 yılından bu yana Ankara’nın adım adım İslamlaştırıldığı iç ve dış politikasıyla Türkiye, Yakın ve Ortadoğu’daki İslamcı grupların merkezi eylem platformu haline geldi.”

almanya ard gizli belge müslüman kardeşler recep tayyip erdoğan son dakika haber gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500