Gölcük Yanadağı Her An Patlayabilir

Süleyman Demirel Üniversitesi Jeotermal Enerji Yeraltı Suyu ve Mineral Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi eski müdürü Nevzat Özgür Gölcük Yanardağı hakkında çarpıcı bir açıklamada bulundu.

Gölcük Yanadağı Her An Patlayabilir
Gölcük Yanadağı Her An Patlayabilir Ecem Şenol
Bu içerik 1015 kez okundu.

Süleyman Demirel Üniversitesi Jeotermal Enerji Yeraltı Suyu ve Mineral Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi eski Müdürü Prof. Dr. Nevzat Özgür, son olarak 24 bin yıl önce patlayan Isparta'daki Gölcük Yanardağı'nın genç ve aktif bir volkan olduğunu belirterek, her an yeniden patlayabileceğini iddia etti.

Prof. Dr. Nevzat Özgür, Isparta merkeze yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki Gölcük Yanardağı’nın her an patlayabileceği uyarısını yineleyerek, bu uyarıyı geçmişte yaptığı halde halkın paniğe kapılmaması için konunun kapatıldığını öne sürdü. Prof. Dr. Özgür, bu tutumun doğru olmadığını ve bilim adamlarına düşen bunun hayati bir uyarı olduğunu hatırlatmak olduğunu ifade etti.

En son 24 bin yıl önce patlayan Gölcük Yanardağı’nın sürekli izlenmesi gerektiğine dikkati çeken Prof.Dr. Özgür, Gölcük’te hala gaz çıkışları görüldüğünü ve patlarsa dev parçaların 10 kilometre yukarı fırlayabileceğini ve bunun da uçakları dahi vurabileceğini aktardı. Patlamanın lav şeklinde gerçekleşirse, sıcaklığı 1000 dereceyi bulan lavların şehre akıp canlılara zarar verebileceğini açıklayan Özgür, gaz çıkışlarının büyük olasılıkla derindeki magma odasından kaynaklandığını belirtti. Özgür, yanardağın şu an suskun ama ileride tekrar aktif olabileceğinin görüldüğünü ve bunun yarın da, 6 ay sonra da olabileceğini, 10 hatta 100 yıl sonra da olabileceğinin altını çizdi.

Gölcük’ün Yunanistan’dan başlayan bir volkan zincirinin devamı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özgür, orada olduğu gibi sismik yöntemlerle yer hareketlerinin izlenebileceğini ve ayrıca yeryüzü topoğrafyasında bir kabarma olup olmadığının artık bilinebildiğini, araştırılabileceğini dile getirdi. Gaz çıkışında miktar değişimlerinin izlenmesi gerektiğini ve izotoplarla incelemeler ve bir erken uyarı sistemi kurulması gerektiğini aktaran Özgür, bunun daha önce de bahsedildiği gibi çeşitli volkanlarda yapıldığını ve Japonya’da yapıldığını, can ve mal kaybı olmaması için önlemler alındığını ifade etti. Bunu Isparta’da da yapabileceğini ve daha yapılacak çok şey olduğunu ifade eden Özgür, yeter ki yerel yöneticilerin stratejik anlamda, lojistik anlamda destek sağlansın dedi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kozmik Oda Davası'nda Arınç'ın Talebi Reddedildi

Gölcük Yanardağı Açıklama Profesör Jeoloji Isparta Yanardağ Gaz Çıkışı Tehlike Uyarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500