“Gollum Kötü Değil”

“Gollum davası” olarak bilinen davasıyla ilgili yeni bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

“Gollum Kötü Değil”
“Gollum Kötü Değil” Yaren Yalçın
Bu içerik 1005 kez okundu.

“Gollum davası” olarak bilinen davasıyla ilgili yeni bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde hakaret ettiği iddiasıyla Dr. Bilgin Çiftçi’ye açılan ve ‘Gollum davası’ olarak bilinen davayla ilgili yeni bilirkişi raporunda, Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gollum karakterinin kötü birisi olmadığı aksine mazlum olduğu kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gollum karakteriyle Erdoğan’ın fotoğrafını yan yana koyarak sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle Başbakan’a hakaret iddiasıyla Aydınlı Dr. Bilgin Çiftçi hakkında açılan davada yeni bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

Aydın 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 19 Temmuz 2016 tarihli 10 sayfalık raporda, Yüzüklerin Efendisi filmine dair akademik çalışmalarda Gollum karakterinin nasıl anlatıldığı analiz edildi.

Söz konusu raporda, filmin yönetmeni Peter Jackson’un davaya konu olan fotoğrafı kastederek, “Bu Gollum değil, Smeagol” şeklindeki açıklaması ile senaristler Frank Walsh ve Philippa Boyen’in, “Smeagol neşeli ve tatlı bir karakter. Yalan söylemez, aldatmaz ve başkalarını manipüle etmeye girişmez. Kötü ve işbirlikçi biri değildir” sözlerine yer verilerek, “Bu açıklamaları dikkate alıp almamak mahkemenin takdirindedir.

Smeagol karakterinin olumlu özellikleri olduğu tartışmasız ve net olmakla birlikte, Gollum karakterinin de büsbütün olumsuz yahut kötü olarak nitelenebileceğini söylemek mümkün değildir. Literatür taraması ve film incelemesi neticesinde, hem orijinal eserin yazarı Tolkien’in hem de romanı filme uyarlayan Jackson’ın Gollum karakterini kötülüğün timsali olmaktan ziyade, aslında bir kurban yahut mazlum olarak resmettiklerinin altını çizmek ve karakterin okur ve izleyiciler bakımından da yaygın olarak bu şekilde algılandığına dikkat çekmek yerinde olacaktır” denildi.

Dr. Bilgin Çiftçi’nin avukatı Hicran Danışman ise bu raporla Gollum’un siyasi aktörleri eleştirme öznesi olarak ele alındığının ispat edildiğini belirtti ve “Bizim de baştan beri savunmamız bu yöndeydi. Yani Gollum'un karakter özellikleri nedeniyle dünyada ve bizde eleştiri amaçlı ele alındığı ve paylaşılan görselin ifade özgürlüğü kapsamında olduğu. Bu nedenle mahkeme 'Gollum kötü değil' diye değil, paylaşım ifade özgürlüğü kapsamında kaldığından beraat kararı vermelidir. Bu yargılamada bir mazlum ve mağdur varsa o da müvekkilden başkası değildir. Raporun esas kıymeti ise şurada: Müştekinin Cumhurbaşkanı olmasından ürkülerek objektiflikten, bilimsellikten, edebiyattan, felsefeden, pozitif bilimlerden yoksun bir rapor değil. Tam tersine akademik düzeyde, ciddiyetle, bilimsel makalelerden yararlanılarak hazırlanmış. Müvekkilin ve savunmanın yargıdan talebi ise lütuf değil ifade ve düşünce özgürlüğünün teslim edilmesidir" şeklinde konuştu.

Öte yandan 15 Temmuz sonrası hakaret davalarını geri çekme kararı alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın feragat dilekçesi mahkemeye iletildi. Erdoğan’ın avukatı aracılığıyla gönderilen dilekçede, “Sayın Cumhurbaşkanımız, milletimizin asgari müştereklerde buluşması, birlik ve beraberliğimizin tahkim edilmesi, siyasi hayatımızda asgari nezaketin kalıcı olarak tesis edilmesi ümidi ve iradesiyle işbu davadan feragat etmektedir” ifadeleri yer aldı.

gollum davası cumhurbaşkanı erdoğan yüzüklerin efendisi smeagol bilgin çiftçi hakaret davası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500