“Görevi Bıraktık Tatlıses Vuruldu”

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine yönelik, Trabzon Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstihbarat Daire Başkanlığı kamu görevlilerinin yargılandığı ana dava devam ediyor.

“Görevi Bıraktık Tatlıses Vuruldu”
“Görevi Bıraktık Tatlıses Vuruldu” Yaren Yalçın
Bu içerik 1390 kez okundu.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine yönelik, Trabzon Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstihbarat Daire Başkanlığı kamu görevlilerinin yargılandığı ana dava devam ediyor.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2’si tutuklu 35 sanıklı duruşmaya tutuklu sanıklar Ogün Samast, Celalettin Cerrah, Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Ahmet İlhan Güler, Sabri Uzun ve Reşat Altay katıldı.

Duruşmada, İstihbarat Daire eski Başkanı Ramazan Akyürek, İstanbul Emniyet eski Müdürü Celalettin Cerrah’ın Hrant Dink’in öldürüleceği yönündeki istihbarata yazısını imha etmesini istediğini söyledi. Celalettin Cerrah, Hrant Dink’in öldürülene kadar ve ölüm olayı sonrası bile Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün kendisine yazılı bilgi vermediğini, Dink’in öldürülmesinde hiçbir kusuru olmadığını belirtti ve beraatini istedi.

Koruma tedbirlerinin komisyon kararı doğrultusunda valilikler tarafından alındığını belirten Cerrah, suçlamanın hukuk dışı olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer ortada bir ihmal durumu varsa bu İl Koruma ve Merkez Koruma Komisyonu’na aittir. Gerek İstihbarat Daire Başkanlığı gerekse istihbari bilginin asıl kaynağı Trabzon Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü, bu konuyu değerlendirirken eldeki bilgilerle yola çıkarak, koruma kararının alınmasını düşünememiştir. Bu bilgilerin hiçbirine vakıf olmayan biri olarak tarafımın sorumlu tutulması mümkün değildir. Şayet ortada bir ihmal varsa bu İstihbarat Daire Başkanlığı, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği’ne aittir.

Savunmasının ardından çapraz sorgusu yapılan İstanbul Emniyet eski Müdürü Celalettin Cerrah’a ‘Koruma ile ilgili sorumluluğun valilikte olduğu’ sözlerine karşılık, İl Koruma Komisyonu üyesi olduğu hatılatıldı ve bu kapsamda bütün sorumluluğu valiliğe yüklemenin doğru olup olmadığı soruldu.

Komisyonda söz sahibi kişinin vali bey olduğunu, koruma isteseler bile vali ‘Hayır’ derse verilmeyeceğini, koruma verilecek kişiye yönelik bilginin MİT’ten ya da diğer istihbarat birimlerinden gelmesi gerektiğini söyleyerek yanıtlayan Celalettin Cerrah, İbrahim Tatlıses’e yapılan silahlı saldırı istihbaratı almalarının ardından bunu durdurmalarını örnek gösterdi.

İbrahim Tatlıses’e saldırı düzenlediğinden şüphelendikleri Abdullah Uçmak’ın telefonlarını dinlemeye aldıklarını vurgulayan Cerrah, kalaşnikofu alır almaz Uçmak’a operasyon düzenlediklerini ve tutuklandığını, 7 yıl kadar yattıktan sonra cezaevinden çıktığını, kendisinin görevi bıraktıktan sonra eylemin gerçekleştiğini ve Tatlıses’in vurulduğunu söyledi.

hrant dink hrant dink davası istanbul emniyet eski müdürü celalettin cerrah ali fuat yılmazer istihbarat daire başkanlığı ibrahim tatlıses
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500