Gözleriniz Sizi Ele Veriyor!

Bir bakışınız bir göz süzüşünüz karşınızdakilere çoğu zaman sözlerle ifade etmek istediklerinizden fazlasını söyler. Kalbin aynası olarak nitelendirilen gözler, duygularınızı ele verir. Nasıl mı?

Gözleriniz Sizi Ele Veriyor!
Gözleriniz Sizi Ele Veriyor! Derya Kaya
Bu içerik 3704 kez okundu.

Sürekli hareket halinde olan gözlerin bu hareket halinin bir kısmı bilinçli bir şekilde yaptıklarımız olsa da çoğu bilinç dışı yapılan kontrolsüz hareketlerdir. Şaşkınlıkla bakakaldığımız, bakışlarımızın sabitlendiği bir durum ya da yolda yürürken başımızın hareket etmesine karşın çevrede gördüklerimizi sabitlemeye yönelik istem dışı yaptığımız kısa göz hareketlerimiz olur. Uyurken bile REM (hızlı göz hareketleri) durumunda da gözler yine hareket halindedir.

Günümüzde yapılan bazı klinik araştırmalarında göz hareketlerimizin düşünme sürecimizde bizi ele verdiği yönünde verilere ulaşılmıştır.

Geçtiğimiz yıl yayımlanan bir araştırmaya göre, göz bebeğimizdeki büyümenin karar alma sürecindeki belirsizlik derecesi ile ilgili olduğu, eğer aldığımız karar konusunda çok da emin değilsek daha fazla uyarılma hissedip gözbebeklerimizin daha da büyüdüğü öngörüldü. Gözlerimizdeki bu değişim ne söyleyeceğimize ilişkin karşımızdakine ipuçları verir. Araştırmacılar, ‘hayır’ demeyi karakteristik özellik edinmiş temkinli birinin ‘evet’ diyebileceği kararı ne zaman alacağını isabetli bir şekilde bilmişlerdi.

Yapılan bir başka araştırmada Zürih Üniversitesi’nde 12 gönüllü üzerinde yapılan bir çalışmada deneklerden 40 rakam söylemeleri istenerek bu sırada yaptıkları göz hareketleri takip edildi. Göz hareketlerinin ölçüsü ve yönü incelenerek gösterilen sayının bir öncekinden küçük mü büyük mü olduğu, aradaki farkın ne kadar olduğu tahmin edilebilmiştir.

Çalışmaya katılan denekler akıllarında tuttukları sayıları söylerken, bu sayı önceki sayıdan büyükse gözlerinin sağ yukarı, küçük ise sol aşağıya baktığı görülmüştü. Bu hareket değişimi ne kadar fazla ise sayılar arasındaki farkın da o kadar büyük olduğu saptanmıştı. Buradan beyindeki soyut sayıların boşluktaki hareketlerle ilişkilendirildiği görülüyor.

İsviçreli bilim insanları da 2013 yılında yayımladıkları bir araştırmada göz hareketlerinin hatırlamayı kolaylaştırıcı bir fonksiyonunun olduğuna dair bilgiler ortaya koymuşlardı. Bir şeyi hatırlamaya çalışırken gözlerimiz hızlı ve bilinçsiz bir şekilde hareket eder.

Karar Verme Aşamasında Yönlendirme Yapabilmek

Araştırmalara göre, göz hareketlerine bakılarak insanların karar alma süreçlerini etkilemek hiçde zor değil. Kararsızlık ya da belli bir seçenek üzerinde daha fazla düşünüldüğünün gözlendiği anlar  belirlenerek  karar verme aşamasında yönlendirme yapmanın işe yaradığını gösteriyor. Alışveriş yaparken satıcının sizi yönlendirdiğini ve satmak istediği şeyi size sattığını hatırlıyorsunuz değil mi?

Gözlerimiz düşünme sürecimize açılan birer penceredir, ama onların ne kadar bilgi sızdırdığının farkında bile değiliz. 

göz beyin deney bakış sağlık psikoloji.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500