Grup Yorum Üyelerine Önce İşkence Sonra Tutuklama

30 Mayıs tarihinde Okmeydanı'nda bir kültür merkezinde gözaltına alınan ve Grup Yorum üyelerinin de aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında tutukluluk kararı verildiği öğrenildi.

Grup Yorum Üyelerine Önce İşkence Sonra Tutuklama
Grup Yorum Üyelerine Önce İşkence Sonra Tutuklama Ecem Şenol
Bu içerik 993 kez okundu.

Okmeydanı'nda İdil Kültür Merkezi'ne yapılan operasyonda gözaltına alınan Grup Yorum üyelerinin de aralarında olduğu 7 kişinin tutuklandığı öğrenildi. İdil Kültür Merkezi’ne 30 Mayıs tarihinde yapılan polis baskınında gözaltına alınan Bergül Varan, işkenceye maruz kaldıklarını anlattı.

Baskında gözaltına alınan 11 kişiden yedisinin tutuklandığı ve tutuklananlardan dördünün Grup Yorum üyesi olduğu öğrenilirken, Halkın Hukuk Bürosu Twitter hesabından, geçtiğimiz günlerde İdil Kültür Merkezinden gözaltına alınanlara ağır işkence yapıldığı ve Bergül Varan’ın saçlarını kökünden söküldüğü belirtilerek, Varan'ın işkencenin fotoğraflarını paylaştığı ifade edildi.

Bergül Varan, yoğun işkenceye maruz kaldıklarını belirttiği açıklamasında, Kültür merkezine baskın yaptıklarında kendilerine çevik kuvvet aracına bindirdiklerini ve burada yaklaşık iki-üç saat beklettiklerini ifade etti. İşkencenin burada başladığını açıklayan Varan, aracın içinde yoğun bir işkence yaptıklarını ve bilerek sanki onun için hazırlanmış gibi olduklarını ifade etti. Saçlarını çekerken sanki yöntem öğrenmişçesine tutup çevirip kökünden kopardıklarını belirten Varan, elinde kalan saçı sallayarak mehter marşıyla oyun oynadıklarını dile getirdi.

Sadece kendisine değil, gözaltındaki diğer arkadaşlarına da yoğun işkence yapıldığını belirten Varan, “‘Neden başını kaldırdın’, ‘Yukarı baktın’ deyip yoğun işkenceler yaptıklarını, bir erkek arkadaşının ensesine vura vura bayılttıklarını ve bir arkadaşlarının da kulak zarının patladığını duyurdu.

Gördüğü kötü muamele ve işkenceyi savcılık sorgusunda anlattığını söyleyen Varan, bunların tutanağa geçip geçmediğini ise bilmediğini ifade etti. Hollanda’da yaşayan Varan, Türkiye’ye birkaç günlüğüne geldiğini ancak günlerinin gözaltında ve işkencelerle geçtiğini söyledi. Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Şükriye Erden, Bergül Varan’ın ablası Betül Varan’ın Grup Yorum üyesi olduğunu ve birlikte gözaltına alındıklarını söyledi.

Erden, her türlü işkenceye maruz kaldıklarını ve Bergül’ün saçlarının kökünden söküldüğünü, kaba dayaktan tutun da her türlü işkencenin yapıldığını ifade ettikten sonra, müvekkillerinin birçoğunun gördüğü işkencelerden dolayı ayakta duramadığını ve vücutlarının her yerleri morarmış, kafalarının ise duvarlara vurulmuş olduğunu aktardı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Grup Yorum Okmeydanı Gözaltı Tutuklama Açıklama İşkence Bergül Varan İdil Kültür Merkezi Polis Ekip Arabası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500