Gülencilerden Şüphe Yok

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, “Türk halkına karşı hata yaptık” dedi.

Gülencilerden Şüphe Yok
Gülencilerden Şüphe Yok Yaren Yalçın
Bu içerik 1050 kez okundu.

 

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, “Türk halkına karşı hata yaptık” dedi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP hükümetinin yeterince tepki göstermemek ve dayanışma sergilememekle suçladığı Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Raportörü Kati Piri, “Türk halkına karşı hata yaptık" dedi ve "Darbe girişiminin arkasında Gülencilerin olduğuna dair şüphesinin kalmadığını” söyledi.

Darbe girişiminden sonra Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye karşı hata yaptığının altını çizen Kati Piri, “Brüksel’de bu darbe girişiminden dolayı mutlu olan bir tek kişiye rastlamadım, fakat ilk 24 saat içinde hayatını kaybeden insanlardan, Meclis’in bombalanmasından bahsetmeyip hükümetin tepkilerine tepki gösterdik. Sadece on binlerce insanın görevden alınmasını eleştirdik. Türk halkına hata yaptık” şeklinde konuştu.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, bir gazeteye verdiği röportajda “Fethullahçı örgütlenme ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Türkiye’ye sık sık gelip giden biri olarak 15 Temmuz’dan önce bir fikriniz var mıydı?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Evet, son 3 yılda Türkiye’yi ziyaretlerim esnasında Gülenciler hakkında konuşmalar duyuyordum. Hükümet, bir paralel devlet yapılanması olduğundan söz ediyordu. AB’nin bunu çek etme şansı yoktu ama darbe girişimi gösterdi ki bir paralel devlet olduğu apaçık ortada. Şahsen benim darbenin arkasında Gülen’e bağlı insanların olduğuna dair hiçbir şüphem yok ama soru şu: ‘Bu ne kadar geniş bir organizasyondu?’ Bu darbe girişimi Pensilvanya’dan mı yönetilmişti? Yüzlerce hatta on binlerce Gülenci bu girişimin içinde miydi? Yoksa sadece ordudan atılacağını bilen Gülenci askerlerin son hamle olarak yaptığı bir şey miydi?

Dediğim gibi soru şu: ‘Bu darbe girişimini birkaç Gülenci mi yaptı yoksa daha geniş anlamda organize edilmiş bir şey miydi?’ Bunun cevabını sadece yargıçlar verebilir. Zaten bir sosyal demokrat olarak da Gülencilerin Türkiye'de demokrasinin en güvenilir destekçisi olduğunu düşünmüyorum. Yine de tutuklanan ya da açığa alınan on binlerce insanın 15 Temmuz gecesi yaşananların direkt içinde olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz.

Bunlar hakkındaki düşüncelerimize ve sempatizanlarının geçmişte Ergenekon davalarında yaptıklarına rağmen, direkt suç işleyenlerle sempatizanlar arasında ayrım yapmalıyız. Hükümeti şiddet kullanarak alaşağı etmeye çalışan üst yapı adalete teslim edilmeli. Direkt suça karışmamış olanlara aynı şekilde muamele edilmemeli. Önümüzdeki süreçte Türkiye'yi bekleyen mesele bu…

 

kati piri türkiye fethullah gülen fetö akp avrupa parlamentosu ergenekon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500