Gülen'in ByLock Nicki Belli Oldu

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik düzenlenen operasyonda, örgütün kriptolu yazışma uygulaması ByLock'un ekran ara yüzü deşifre edildi.

Gülen'in ByLock Nicki Belli Oldu
Gülen'in ByLock Nicki Belli Oldu Tuğba Önkibar
Bu içerik 1377 kez okundu.

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik düzenlenen operasyonda, örgütün kriptolu yazışma uygulaması ByLock'un ekran ara yüzü deşifre edildi. 

Mayıs ayında FETÖ'ye ilişkin gerçekleştirilen operasyonun öncesinde İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde ifadesini veren ‘Yeğen' kod adlı gizli tanığın söyledikleri doğrultusunda, FETÖ üyelerinin ByLock adlı kriptolu yazışma programını kullandığı öğrenildi.

Gizli tanığın verdiği ifadenin ardından Şubat 2016'da İzmir'de ortaya çıkarılan ByLock'un tüm Türkiye'deki istihbarat, savcılık, emniyet makamlarına bildirildiği  ortaya çıktı. FETÖ üyelerinin ByLock'un deşifre olmasının ardından aynı amaçla ‘Eagle IM' isimli farklı bir programı da aktif kullanmaya başladıkları, bu uygulamanın geliştirilmesinin ardından ByLock'un artık aktif olarak kullanılmadığı tespit edildi. Birtakım itirafçı ve zanlıların verdiği beyanlarda da ByLock'u Mart ayına kadar aktif kullanan örgüt üyelerinin ByLock üzerinden yapılan duyuru sonrası Eagle IM'i yükledikleri bilgisi alındı. 

Gizli tanığın itirafları ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından yürütülen çalışmalarla, ByLock'un gizli ekran ara yüzü ortaya çıktı. İtirafçı Yeğen'in "Bylock'ta online olan ve kullanıcı adı 'Hoca Efendi' olan şahıs Fethullah Gülen'di" ifadeleri emniyet tarafından kayıtlara geçildi.

Gizli tanığın beyanları esas alınarak yapılan çözümlemede, ByLock ana sayfasının ara yüzünde ‘Arkadaşlar (9/27)' olarak görülen üst bölgede 27 kişinin bulunduğu, gruptaki yeşil renkte ve online olan 9 kullanıcıdan birinin ‘Hoca Efendi'  yani Fethullah Gülen olduğu tespit edildi. 

 

bylock fethullah gülen fetö izmir kriptolu mesajlaşma eagle IM gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500