Gülen’le Telefonda Konuştum

Tutuklanan İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun ifadesi ortaya çıktı.

Gülen’le Telefonda Konuştum
Gülen’le Telefonda Konuştum Yaren Yalçın
Bu içerik 1345 kez okundu.

 

Tutuklanan İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun ifadesi ortaya çıktı.

Darbe girişimi soruşturmasında 9 gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklanan İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ifadesinde, 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın terör örgütü KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmasını ‘kumpas’ olarak değerlendirdi ve “Ben bu kumpasın başında Ali Fuat Yılmazer’in olduğunu biliyordum, zaten onu da görevden aldık” dedi.

Hüseyin Avni Mutlu’nun ifadesi özetle şu şekilde;

Bir Gece Onayıyla Aldık

“Hatırladığım en önemli değişiklik orada bu kumpas girişiminin başında İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer ile ilgili bir değişiklik yaptık. Bize söylenen bu kumpası yürüten kişinin Ali Fuat Yılmazer olduğu bilgisiydi. Bu nedenle il müdür yardımcılığı görevinden kendisini bir gece onayı ile aldık. Bunun ekinde de il emniyet müdürümüz Hüseyin Çapkın’ı ekinde getirmiş olduğu bu atamalara ilişkin oluru verdim. Ben bu kumpasın başında Ali Fuat Yılmazer’in olduğunu biliyordum, zaten onu da görevden aldık.”

Gülen’le Telefonda Konuştum

“Fethullah Gülen ile yüz yüze bir görüşmem yoktur. Bir telefon görüşmemiz vardır, şöyle vuku buldu: İstanbul Valiliğim dönemimde ziyarete gelen şimdi tam hatırlayamayacağım bir sivil toplum kuruluşu, ABD’ye yakında gideceklerini ve orada bir geçmiş olsun dileğinde bulunacaklarını ifade ettiler. O günlerde önemli bir rahatsızlık geçirdiği hatta hastaneye kaldırıldığı konusunda çok yoğun bilgi paylaşılmıştı. Beni ziyarete gelen kişiler hastalık konusunda konuştu. Hasta olan kişiye geçmiş olsun dileğinde bulunmak örf ve adetlerimizde var olan bir uygulamadır. Ben bu gaye ile hareket ettim. Bir süre sonra, ifademde de belirttim, telefonumdan Zaman Gazetesi Genel Müdürü Ekrem Dumanlı direkt olarak kendisi çıkarak Amerika’dan aradığını ifade ettiler. ‘Sizin geçmiş olsun dileklerinizde iletilmiş bu vesileyle Fethullah Gülen de size bir teşekkürde bulunmak isterler’ diyerek telefonu Fethullah Gülen’e vereceğini söyleyerek bir görüşme yaptırdılar. Fethullah Gülen ile tek görüşmemiz budur. Çok kısadır; ‘Bana göndermiş olduğunuz geçmiş olsun dileklerinizi aldım, teşekkür ederim’ dedi. Bunun dışında görüşmede başkaca bir husus olmamıştır, benim de bir talebim olmamıştır.”

Dumanlı’yı Sergide Gördüm

Zaman Gazetesi’nin eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’yı Diyarbakır’da açtığı resim sergisinde ilk kez gördüm. İstanbul Valisi olduğumda İstanbul’daki bütün gazetelerin, televizyonların, internet sitelerinin sahip ve yönetmenlerini tek tek ziyarete gittim. Bunlar kayıtlarda vardır. Bu ziyaretlerim içerisinde Zaman Gazetesi’ne de uğrayıp kendisiyle bir kez görüşmem vardır, bunun dışında Ekrem Dumanlı ile bir görüşmem yoktur.”

darbe soruşturması fetö operasyonu hüseyin avni mutlu mit müsteşarı hakan fidan ali fuat yılmazer fethullah gülen zaman gazetesi ekrem dumanlı gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500